Białogard: rodzice, którzy zabrali wcześniaka ze szpitala, poszukiwani przez policję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2017 08:36

Policja szuka rodziców, którzy mimo częściowego ograniczenia swych praw rodzicielskich zabrali w piątek (15 września) ze szpitala w Białogardzie noworodka - powiedział PAP w sobotę w nocy Witold Jajszczok z Centrum Dializa Sp. z o.o. z Sosnowca, do którego należy placówka.

Białogard: rodzice, którzy zabrali wcześniaka ze szpitala, poszukiwani przez policję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziecko przyszło na świat przed zakończeniem 37 tygodnia ciąży, czyli było wcześniakiem - powiedział PAP rzecznik Centrum Dializa Sp. z o.o. Witold Jajszczok

Rzecznik wyjaśnił, że rodzice niemowlęcia od momentu porodu nie wyrażali zgody (w tym również na piśmie) na podejmowanie przez personel medyczny podstawowych czynności medycznych.

Jajszczok wymienił, że rodzice sprzeciwiali się m.in. "osuszeniu dziecka, ogrzaniu pod napromiennikiem ciepła, wytarciu z mazi płodowej, kąpieli dziecka w oddziale, podaży witaminy K domięśniowo lub doustnie, szczepieniom ochronnym, ewentualnemu dokarmianiu dziecka, gdyby tego wymagało, wykonaniu badań przesiewowych, profilaktyce zakażenia przedniego odcinka oka (inaczej zabieg Credego).

W zaistniałej sytuacji "w dniu porodu szpital skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Białogardzie (III Wydział Rodzinny i Nieletnich) z prośbą o wyrażenie przez sąd zgody na przeprowadzenie tych czynności z uzasadnieniem, że większość z tych zaniechań może rzutować na możliwość pogorszenia stanu zdrowia dziecka, w tym możliwość zgonu. Sąd niezwłocznie przysłał do szpitala kuratora, który zebrał wywiad z rodzicami i personelem" - czytamy w przesłanym do PAP komunikacie.

Rzecznik poinformował, że w piątek o godz. 8 rano na terenie białogardzkiego szpitala została przeprowadzona rozprawa sądowa. "Sąd orzekł o częściowym ograniczeniu sprawowania władzy rodzicielskiej w zakresie udzielanych świadczeń medycznych, powołał też adwokata, któremu takie prawa zostały nadane" - wyjaśnił Jajszczok.

Jak zaznaczył "dziecko przez cały czas przebywało na sali wraz z matką i ojcem; rodzicom nie zostały zabrane prawa rodzicielskie do sprawowania opieki nad dzieckiem, a jedynie zostały one ograniczone".

"Około godz. 15 pracownik sądu dostarczył do szpitala i do rodziców pismo z postanowieniem sądu. Rodzice wraz z dzieckiem opuścili szpital o godz. 15:52, wsiedli do samochodu zaparkowanego przed bramą szpitala i odjechali. Personel niezwłocznie powiadomił policję, która prowadzi stosowne czynności" - poinformował w komunikacie rzecznik placówki.

Młodszy aspirant Karolina Rykaczewska ze szczecińskiej policji potwierdziła w rozmowie z PAP, że doszło do zabrania dziecka przez rodziców ze szpitala w Białogardzie. Dodała, że "obecnie wykonywane są czynności pod nadzorem prokuratury, które zmierzają do tego, by to zdarzenie zakończyło się w pozytywny sposób".

Prokurator Ryszard Gąsiorowski z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie nie udziela żadnych informacji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum