Bezprawnie obciążani opłatami za leczenie w Unii mogą ubiegać się o zwrot kosztów

Autor: Gazeta Prawna, MS/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2011 13:03

Polacy przebywający w innym kraju UE czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), dzięki kartom EKUZ, mają prawo do nieodpłatnego leczenia w takim samym zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego państwa. Niestety, nadal nie wszystkie kraje respektują to prawo.

Bezprawnie obciążani opłatami za leczenie w Unii mogą ubiegać się o zwrot kosztów

NFZ w ciągu roku wydaje 1,3 mln europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Oddział dolnośląski Funduszu - 100 tys. rocznie.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziału NFZ przyznała, że każdego roku wracają do nich pacjenci z zagranicznych wojaży, ubiegający się o zwrot kosztów leczenia za granicą. Mimo posiadanej karty musieli bowiem zapłacić za świadczenia medyczne.

- Na naszym terenie dotyczy to głównie lekarzy niemieckich, którzy nie respektują europejskiej karty - tłumaczy Mierzwińska. - Kiedy zwracamy się do nich z zapytaniem, dlaczego nie uznano praw polskiego pacjenta do leczenia refundowanego odpowiadają, że nie wiedzą, co to jest EKUZ i nie mają pojęcie do czego ona uprawnia. Tylko w tym półroczu były 54 takie przypadki - dodaje rzecznik.

Pobieranie opłat od posiadaczy kart jest bezprawne (chyba że dotyczy to usług komercyjnych). Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, pacjent może liczyć na zwrot kosztów przez polskiego płatnika. Wypłaci on kwotę równoważną tej, jaką na dane świadczenie przeznacza płatnik w kraju, w którym się pacjent leczył. Wszystko, co jest ponad standardem, pacjent pokrywa z własnej kieszeni.

Aby ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów pacjent musi złożyć w oddziale NFZ wniosek o zwrot wydatków oraz ołączyć do niego dokumenty potwierdzające poniesione koszty, a także udokumentować prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum