Bezpłatne leki dla dzieci i młodszych seniorów. Recepta sprzed 1 września na niewiele się zda
Preskrypcję wydaną przed objęciem nowych grup programem bezpłatnych leków niektórzy będą musieli wyrzucić do kosza. Specjalnych recept nie otrzymają też pacjenci korzystający z prywatnych wizyt.

- Od 1 września osoby niepełnoletnie oraz seniorzy powyżej 65. roku życia mogą korzystać z programu tzw. bezpłatnych leków
- Objęte programem są tylko refundowane produkty lecznicze zamieszczone w wykazie ministra zdrowia, i tylko przy stwierdzeniu określonych jednostek chorobowych
- Recepty na bezkosztowe medykamenty nie wystawi lekarz podczas wizyty prywatnej
- Preskrypcje wystawione przed 1 września br., na których brakuje odpowiedniego kodu, nie uprawniają do odbioru bezpłatnych leków
Nie wszystkie leki są bezpłatne dla dzieci i seniorów
Osoby niepełnoletnie oraz seniorzy po 65. roku życia mogą skorzystać z programu bezpłatnych leków. Wbrew dość ogólnemu przekazowi ze strony polityków partii rządzącej, nie chodzi jednak o wszystkie produkty lecznicze wystawione przez każdego medyka. I nie w przypadku wystąpienia u uprawnionych osób wszystkich chorób.
Otóż recepty na bezpłatne leki może wystawić:
- lekarz POZ lub pielęgniarka uprawniona do wystawiania preskrypcji (mający umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia),
- lekarz AOS lub lekarz po zakończeniu leczenia szpitalnego (po spełnieniu dodatkowych warunków),
- lekarz każdej innej profesji (dla siebie lub bliskiej rodziny).
W polu uprawnień dodatkowych na recepcie medycy muszą zawrzeć adnotację "DZ" (na preskrypcji dla dzieci) lub "S" (dla seniorów).
Preskrypcji na bezpłatne leki nie wystawi lekarz podczas wizyty w prywatnej placówce - co może powodować zdziwienie u niektórych pacjentów. I co jest coraz częściej przedmiotem burzliwych dyskusji sektora prywatnego z decydentami.
Ponadto program bezpłatnych leków obejmuje wyłącznie refundowane produkty lecznicze wskazane na liście Ministerstwa Zdrowia przedstawionej na 30 sierpnia br. W wykazie jest większa niż dotychczas liczba leków dostępnych dla seniorów (3789 pozycji) oraz nowa lista leków dla dzieci i młodzieży (2825 pozycji).
Dla osób niepełnoletnich i po 65. roku życia medykamenty są darmowe, także pod warunkiem że stwierdzono u nich jednostkę chorobową zawartą we wskazaniu do refundacji danego leku. Oprócz przepisanego leku istotna może być też jego dawka bądź forma podania (np. tabletka, ampułka, zawiesina). Nie wszystkie są bowiem zawarte na liście ministra zdrowia.
Pokażmy na przykładach: u 70-letniego pacjenta stwierdzono nerwoból po przebytym półpaścu. Lekarz zaordynował zastosowanie amantadyny (Viregyt K). W takim przypadku chory będzie musiał w całości zapłacić za lek. Gdyby jednak u tego samego pacjenta wykryto chorobę Parkinsona bądź dyskinezę późną (czyli wskazania objęte refundacją), wówczas lekarz mógłby zawrzeć adnotację "S" na recepcie. W takiej sytuacji chory bezkosztowo odbierze lek w aptece.
Programem objęte są wyłącznie recepty zawierające wymagane oznaczenia
W problematycznej sytuacji znaleźli się z kolei pacjenci nowo uprawnieni do otrzymania bezpłatnych leków, którym wystawiono receptę przed 1 września br. Przykładowo osoby niepełnoletnie, którym wypisano lek objęty refundacją albo seniorzy między 65. a 74. rokiem życia.
Na ich receptach próżno bowiem szukać wspomnianych wcześniej oznaczeń "DZ" lub "S". Powód jest prosty - to pierwsze oznaczenie jeszcze nie funkcjonowało, a to drugie nie dotyczyło seniorów poniżej 75. roku życia.
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że apteki odsyłają pacjentów z receptami wydanymi przed wejściem w życiu nowych przepisów, aby uzyskali nową preskrypcję od swojego lekarza. Aptekarze nie chcą bowiem ryzykować, realizując ich recepty, jako że NFZ może to zakwestionować. Wówczas to właściciel apteki będzie stratny.
Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ przesłali DGP wyjaśnienia, zgodnie z którymi tylko realizacja recepty ze wpisanym odpowiednim kodem umożliwia otrzymanie bezpłatnie leków wymienionych w nowych przepisach.
Kod ten może wpisać tylko lekarz na etapie wystawiania recepty i nie można go uzupełnić na etapie jej realizacji. Pacjenci nowo objęci programem bezpłatnych leków muszą zatem stawić się u swojego lekarza po nową preskrypcję.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)