Belgia: przypadki eutanazji bez zgody pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2010 20:39

Prawie połowa belgijskich pielęgniarek asystujących przy wykonywaniu eutanazji przyznaje, że zdarzały się przypadki, gdy pacjenci byli uśmiercani bez wyrażenia zgody.

Taką informacje podaje brytyjski Daily Mail, powołując się na raport kanadyjskich lekarzy, a przytacza je Gazeta Wyborcza. Raport został opublikowany w czasopiśmie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego.

Badacze stwierdzili, że jedna piąta belgijskich pielęgniarek asystowała przy „wspomaganym samobójstwie”. Prawie połowa z nich (120 na 248 przebadanych) przyznała, że brała udział w „uśmiercaniu bez zgody lub prośby pacjenta”.

„Pielęgniarki działały poza prawnymi ograniczeniami swojego zawodu” – napisali autorzy raportu.

Badacze przyznają, że jest bardzo prawdopodobne, że odsetek pielęgniarek przeprowadzających eutanazję bez zgody chorego może być wyższy.

Bardzo prawdopodobne jest, że część sióstr ukryła swój udział w takich praktykach, bo bały się przyznać do łamania prawa. Autorzy zaznaczają jednak, że wiele pielęgniarek mogło działać „zgodnie z życzeniami pacjenta”, pomimo, że „życzenie śmierci nie było wyrażone wprost”.

Eutanazja w Belgii jest legalna, ale podlega ścisłym regulacjom – musi być przeprowadzona przez lekarza i za zgodą pacjenta.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum