Belgia: nieletni będą mieli prawo do eutanazji?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2014 20:31

W Belgii dopuszcza się eutanazję w przypadku osób dorosłych, które są w pełni świadome swoich czynów. W tym tygodniu izba niższa belgijskiego parlamentu zdecyduje, czy również osoby niepełnoletnie powinny mieć prawo do eutanazji - informuje Gazeta Wyborcza.

Wcześniej takim zmianom w belgijskim ustawodawstwie zielone światło dali tamtejsi senatorowie. Belgia to jedno z nielicznych państw dopuszczających eutanazję. Pacjent jednak musi wyrazić taką wolę dobrowolnie, w sposób przemyślany i czynić to wielokrotnie. Osoba taka musi być nieuleczalnie chora, a jej cierpienia - fizycznego bądź psychicznego - nie da się złagodzić.

Teraz ważą się losy nowelizacji prawa, by zezwalało ono na eutanazję również osób nieletnich. W grudniu ubiegłego roku większością głosów zgodzili się już na to senatorowie (50 z nich było za, 17 - przeciw). Teraz wszystko w rękach Izby Deputowanych, która w czwartek (13 stycznia) będzie głosować nad zmianą przepisów.

Gdyby udało się przeforsować nowe prawo, z eutanazji mogłyby skorzystać osoby niepełnoletnie, które są w stanie same o to poprosić, bo "mają jasny ogląd sytuacji". Umiejętność oceny sytuacji będą musiały wykazać przed psychologiem i psychiatrą.
 

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum