Belgia: lekarz wybierał płeć dziecka przed zapłodnieniem

Autor: Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2013 09:21

Belgijski ginekolog został ukarany grzywną w wysokości prawie 24 tys. zł za to, że pomagał parom wybrać płeć dla swojego dziecka. Aby umożliwić narodziny chłopca lub dziewczynki (w zależności od życzenia zdesperowanych rodziców) stosował zapłodnienie przy użyciu starannie przefiltrowanej spermy.

Belgia: lekarz wybierał płeć dziecka przed zapłodnieniem
Nielegalna w Belgii, podobnie jak w innych krajach europejskich, technika laboratoryjna polega na oddzieleniu żeńskich chromosomów X od męskich Y.

Do prywatnej kliniki dr. Franka Sterckxa, leżącej w Borgehout niedaleko Antwerpii, trafiło co najmniej 165 kobiet. Za możliwość zdecydowania o płci upragnionego potomka każda z nich musiała zapłacić ok. 5 tys. zł.

Dr Sterckx zapewniał swoje pacjentki, że przy zastosowaniu techniki oddzielającej żeńskie chromosomy od męskich, szanse na urodzenie dziecka wymarzonej płci wynoszą 80 procent. Po złożeniu przez rodziców zamówienia na chłopca lub dziewczynkę, lekarz wstrzykiwał kobietom odpowiednio wyselekcjonowaną spermę. 

Klientami ginekologa były głównie duńskie pary, kierowane do niego przez 55-letniego holenderskiego biznesmena - Berta van Delena. Mężczyzna odegrał niebagatelną rolę w całym procederze. - Do niego trafiła większość zysków - stwierdził podczas rozprawy w Antwerpii sędzia Luc Potargent. - Działał z chęci odniesienia korzyści majątkowych, a nie z pobudek idealistycznych. 

W Belgii selekcja płci dopuszczalna jest tylko w przypadku, gdy jedno z rodziców cierpi na chorobę, której odziedziczenie grozi szczególnie dziecku konkretnej płci, np. schorzenia mięśniowe, występujące głównie u mężczyzn.

Więcej: kobieta.wp.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum