Będzie więcej lekarzy sądowych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2008 07:15

Trwają prace nad projektem zmian w ustawie o lekarzu sądowym, które miałyby prowadzić m.in. do uproszczenia i odformalizowania procedur naboru lekarzy - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według danych udostępnionych przez ministerstwo do początku października bieżącego roku w całym kraju sądy zawarły umowy z 555 lekarzami sądowymi.

- W około połowie okręgów sądowych liczba lekarzy sądowych nie jest wystarczająca - zaznaczyła Joanna Dębek z wydziału informacji resortu sprawiedliwości. Zastrzegła jednak, że obecnie brak jest sygnałów świadczących o znaczących utrudnieniach w dostępie do lekarza sądowego.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o lekarzu sądowym, wszelkie usprawiedliwienia nieobecności na sali rozpraw miały pochodzić wyłącznie od lekarza sądowego. Z Okręgowych Rad Lekarskich w całym kraju, które udzielają rekomendacji zgłaszającym się lekarzom, napływały jednak informacje o braku chętnych do pełnienia obowiązków lekarza sądowego.

W końcu lutego Sejm przyjął nowelizację ustawy o lekarzu sądowym, która zakładała, iż dopiero od stycznia 2009 r. będą obowiązywać przepisy stanowiące, iż usprawiedliwienia nieobecności na sali rozpraw muszą pochodzić wyłącznie od lekarzy rekomendowanych przez rady lekarskie.
Według zapisu uchwalonej nowelizacji w okresie do dnia 31 grudnia 2008 r. lekarzem sądowym w rozumieniu ustawy jest również inny lekarz dopuszczony przez prezesa sądu okręgowego do wykonywania czynności lekarza sądowego.

W ocenie ministerstwa, celem planowanych zmian mogłoby być również utrwalenie pewnych rozwiązań wprowadzonych przez nowelizację, które już sprawdziły się w niektórych okręgach sądowych.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł powiedział PAP, że lutowa nowelizacja niewiele zmieniła w systemie naboru lekarzy sądowych. Dlatego, w jego opinii, po wygaśnięciu w styczniu obowiązywania nowelizacji, nic się nie wydarzy.

- Warunki oferowane lekarzowi sądowemu są zdecydowanie nieatrakcyjne, tym bardziej, że praca takiego lekarza jest często stresująca, a czasem niebezpieczna - dodał Radziwiłł.

Rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa Praga, sędzia Marcin Łochowski, zaznaczył w rozmowie z PAP, iż od pierwszych miesięcy bieżącego roku nie wzrosła znacząco liczba lekarzy sądowych w tym sądzie (ma umowy z sześcioma lekarzami). - Dotarcie do takiego lekarza nie jest proste - przyznaje sędzia Łochowski.

Podobnego zdania jest rzecznik ostrołęckiego Sądu Okręgowego, sędzia Jerzy Pałka:- Niekiedy zdarza się, iż w sprawach cywilnych honorowane są zaświadczenia wydawane przez innych lekarzy. Jednak od stycznia 2009 r. to do oskarżonego będzie należało przyniesienie zwolnienia od lekarza sądowego.

Osoba ubiegająca się o pracę lekarza sądowego musi m.in. posiadać prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski, pracować w zawodzie lekarskim co najmniej pięć lat, wykazać się pełną zdolnością do czynności prawnych i uzyskać rekomendację okręgowej rady lekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum