Będzie przesłuchanie ubezpłodnionej kobiety

Autor: PAP, wp.pl/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2009 12:18

We wtorek (1 września) zostanie przesłuchana poddana sterylizacji kobieta. Jej zdaniem, nie miała pojęcia o ubezpłodnieniu, nie podpisywała również na to zgody.

Będzie przesłuchanie ubezpłodnionej kobiety
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrekcja szpitala w Szatomułach, w którym dokonano zabiegu, przekonuje, że kobieta przed porodem podpisała wszelkie wymagane zgody. Po urodzeniu dziecka, Sąd Rejonowy w Szamotułach zdecydował o odebraniu kobiecie po porodzie jej córki Róży i przekazaniu dziecka rodzinie zastępczej, na podstawie sprawozdań z kuratorskiego nadzoru nad rodziną.

Sądowa kurator stwierdziła niewydolność wychowawczo-opiekuńczą matki małoletnich dzieci i oceniła, że nie daje ona gwarancji prawidłowego spełniania funkcji rodzica w przypadku opieki nad noworodkiem.

Według prawa, osoba powodująca ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia płodności podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Zgodnie za art. 35. ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, jeżeli w trakcie wykonywania zabiegu operacyjnego albo stosowania metody leczniczej lub diagnostycznej wystąpią okoliczności, których nieuwzględnienie groziłoby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkim uszkodzeniem ciała lub ciężkim rozstrojem zdrowia, a nie ma możliwości niezwłocznie uzyskać zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, lekarz ma prawo, bez uzyskania tej zgody, zmienić zakres zabiegu bądź metody leczenia lub diagnostyki w sposób umożliwiający uwzględnienie tych okoliczności.

Komentując sprawę, prof. Magdalena Środa, b. pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn stwierdziła, że opisywany przypadek jest po części efektem „paternalistycznych stosunków między lekarzem a pacjentem w Polsce“.

- Lekarze nie opowiadają pacjentowi o jego stanie zdrowia, nie wtajemniczają go również w niuanse ich pracy - mówiła prof. Środa.

- W Polsce, opinii publicznej nie bulwersuje to, że rodzą się dzieci, których wychowaniem nikt nie zamierza się zająć, że rodzą się na przekór zdrowemu rozsądkowi, poczuciu odpowiedzialności i zdrowiu. Łatwo jest potępić lekarkę, która dokonała sterylizacji w trosce o zdrowie pacjentki niż dominująca ideologię, która spycha kobiety do roli instrumentów służących rodzeniu dzieci – dodała Środa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze