Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-02-2017 12:49

Będzie proces lekarki ws. śmierci dziewczynki z powodu sepsy

20 kwietnia br. ruszy proces lekarki oskarżonej w sprawie śmierci trzyletniej Leny, która w marcu 2014 r. zmarła z powodu sepsy w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W czwartek (23 lutego) sąd nie przychylił się do wniosku obrońcy oskarżonej i nie umorzył warunkowo postępowania.

W sprawie odpowiada młoda, początkująca lekarka, oskarżona o nieumyślne narażenie dziecka na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Fot. archiwum

Trzyletnia Lena zmarła w wyniku reakcji organizmu na zakażenie w marcu 2014 r. Kilka dni po śmierci dziecka rodzice zawiadomili prokuraturę.

W sprawie odpowiada młoda, początkująca lekarka, oskarżona o nieumyślne narażenie dziecka na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Akt oskarżenia skierowała we wrześniu ub.r. Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe.

Do sądu rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek obrońcy oskarżonej o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby dwóch lat. Jednak sąd ocenił, że wniosek  jest na tym etapie przedwczesny i skierował sprawę na rozprawę, a początek procesu wyznaczył na 20 kwietnia - informuje Gazeta Wyborcza. 

Rodzice dziewczynki twierdzą, że cały dzień poprzedzający zgon córki byli odsyłani "od lekarza do lekarza", karetka odmówiła przyjazdu, a kiedy dziecko trafiło do olsztyńskiego szpitala dziecięcego, skierowano je na oddział zakaźny (tam zajęła się nim oskarżona), zamiast na oddział intensywnej opieki medycznej.

Ze zleconej przez przez prokuraturę opinii, którą sporządzili lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynika, że przyczyną śmierci dziewczynki była posocznica wywołana bakterią Neisseria meningitidis. Przebieg choroby biegli z Wrocławia określili mianem „piorunującego". Prawdopodobieństwo zgonu w takim przypadku wynosi 90 proc.

Więcej: www.wyborcza.pl