Będzie porozumienie w sprawie in vitro?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2009 15:38

Posłowie PO uważają, że w wielu kwestiach jest możliwe porozumienie z autorami poselskiego projektu o in vitro, który w środę (29 lipca) został złożony w Sejmie.

Chodzi o nowelizację ustawy transplantacyjnej, która dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich. Wprowadza licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia in vitro, a także dostosowuje polskie prawo w dziedzinie genetyki do wymogów UE. Projekt został złożony przez posłów m.in. Lewicy i SdPl.

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że po wakacjach do Sejmu trafi projekt przygotowany przez jej zespół.

– Podczas prac w sejmowej komisji będzie możliwe porozumienie w wielu kwestiach.

Także w jej projekcie zapisano regulacje dotyczące licencjonowania klinik wykonujących in vitro. Jak zaznaczyła, określają to dyrektywy UE.

– My także dopuszczamy możliwość tworzenia dodatkowych zarodków i zamrażania ich, ale z pewnym ograniczeniem. Nie można tworzyć ich więcej niż będzie potrzebne przy zapłodnieniu in vitro. Ma to ocenić lekarz – podkreśliła Kidawa-Błońska.

W pracach nad nowelą ustawy transplantacyjnej brali udział m.in. niektórzy członkowie zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, który działał przy kancelarii premiera pod kierunkiem Jarosława Gowina: genetycy prof. Ewa Bartnik i prof. Jacek Zaremba, etycy prof. Jacek Hołówka i prof. Zbigniew Szawarski oraz prawnik prof. Eleonora Zielińska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum