Będzie obowiązkowe OC dla lekarzy, gdy pojawią się akty wykonawcze...

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2010 12:05

Od 2010 r. obowiązek ustawowy wykupienia ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich lekarzy. Brakuje jednak aktów wykonawczych.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o izbach lekarskich spowodowało, że praktycznie wszyscy lekarze muszą kupować ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Lekarze prowadzący indywidualną lub grupową prywatną praktykę będą musieli zamienić posiadane dobrowolne polisy odpowiedzialności cywilnej na obowiązkowe.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dotyczy lekarzy pracujących we wszelkiego rodzaju placówkach medycznych działających w ramach prywatnego systemu opieki zdrowotnej świadczacych usługi dla osób prywatnych, jak i dla firm. Do kategorii placówek, w których wymagane będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC, należeć będą także niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Pierwotnie zakładano, że ten obowiązek obejmie też lekarzy pracujących na etatach w ZOZ, ale Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalną interpretację przepisów, z której wynika, że nie muszą oni kupować polis, bo za ich błędy odpowiada zakład pracy.

– Stoimy na takim samym stanowisku, jak resort zdrowia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Korkosz, rzecznik prasowy Naczelnej Izby lekarskiej. – Uważamy, że lekarze zatrudnieni w ZOZ-ach nie powinni być zobligowani do wykupywania obowiązkowych polis.

Poza ZOZ-ami więc ubezpieczenia obowiązkowe objęłyby wszystkich.

– Trudno jednak już oceniać skutki, np. finansowe dla lekarzy prowadzących prywatną praktykę wejścia w życie nowej ustawy, ponieważ nie ma jeszcze rozporządzenia ministra finansów, określającego warunki obowiązkowego OC i wysokość sum gwarancyjnych – wyjaśnia namWaldemar Wielgomas z towarzystwa ubezpieczeniowego InterRisk.

Z projektu rozporządzenia wynika jednak, że ci, którzy mają polisę dobrowolną, nie będą musieli kupować obowiązkowej od razu po wejściu w życie rozporządzenia, a po wygaśnięciu dobrowolnego. Przy wydawaniu rozporządzenia szef resortu finansów będzie zasięgał rady ministra zdrowia i Naczelnej Rady Lekarskiej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozporządzenie się ukaże.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum