Będzie nowelizacja ustawy o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2018 09:11

Trzech niezależnych specjalistów, a nie jak dotychczas jeden ekspert, zbada i zdecyduje, czy uzasadnione jest przedłużenie pobytu szczególnie groźnego przestępcy - pedofila w ośrodku w Gostyninie.

Pierwsze czytanie zaplanowano na 5 czerwca Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zmianę tą w ustawie o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi, które stwarzają zagrożenie dla innych (Dz.U. z 2014 r. poz. 24 ze zm.), przygotowali senatorowie. Jej pierwsze czytanie zaplanowano na 5 czerwca - informuje dziennik.pl

Nowelizację regulacji wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2016 r. (sygn. akt K 6/14). Zgodnie z wyrokiem, sama podstawa zamykania najgroźniejszych przestępców w specjalnym ośrodku oraz procedura podejmowania w tej sprawie decyzji, są zgodne z ustawą zasadniczą.

Jedynym przepisem ustawy, który nakazał zmienić TK, był art. 46 ust. 1, zgodnie z którym sąd nie rzadziej niż co sześć miesięcy ustala, czy dalszy pobyt sprawcy w izolacji wyłącznie w oparciu o opinię jednego psychiatry oraz wyników terapii jest niezbędny.

W konsekwencji TK zalecił korektę ustawy tak, aby sąd, który orzeka o konieczności kontynuowania izolacji przestępcy, miał do dyspozycji opinie dwóch lekarzy psychiatrów niezwiązanych z placówką w Gostyninie oraz psychologa w odniesieniu do przestępcy z zaburzeniami osobowości i biegłego lekarza seksuologa lub certyfikowanego psychologa-seksuolog dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych. Te wskazówki realizuje senacka nowelizacja.

Więcej: wiadomosci.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum