Będzie nowelizacja rozporządzenia regulującego sposób wypisywania recept

Autor: Gazeta Prawna, AS/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2009 09:43

Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia. W rozporządzeniu mają być wyraźnie wyartykułowane konsekwencje, z jakimi muszą liczyć się farmaceuci realizujący błędnie wypisywane recepty na leki refundowane.

Ponadto, NFZ ma przygotować katalog najczęściej popełnianych błędów na receptach, co pozwoli na oddzielenie odpowiedzialności aptekarza od odpowiedzialności lekarza wypisującego recepty.

– Od poprawności wypisywania recept NFZ uzależnia zwrot refundacji - mówi Stanisław Piechula, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. Uniemożliwia również pacjentowi wykupienie leku.

Przeprowadzone przez NFZ kontrole w aptekach, o czym pisał niedawno portal rynekzdrowia.pl dowiodły, że najczęściej popełniane przez lekarzy błędy, to - niewyraźne pieczątki, błędnie napisane daty, posługiwanie się skrótami miast. Błędy te uderzają nie tylko w chorych, ale również w aptekarzy. W III kwartale ubiegłego roku NFZ skontrolował recepty wypisywane przez 198 lekarzy. Ogólna wartość przepisanych przez nich leków wynosiła prawie 10,1 mln zł. Z tej kwoty NFZ zakwestionował recepty na 1,3 mln zł.

Lekarze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za błędne wypisanie druku. Mogą ponieść karę finansową jedynie, gdy świadomie fałszują receptę i wystawiają go np. na fikcyjnych pacjentów albo zapisanego leku nie odnotują w dokumentacji medycznej chorego.

– W takiej sytuacji lekarz zwraca należną refundację do NFZ. Jeżeli mamy podejrzenia wystawiania recept po zgonie pacjenta, lekarz posługuje się danymi nieżyjącej osoby, to sprawa jest kierowana do prokuratury – powiedziała portalowi rynek zdrowia.pl Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego NFZ.

Aptekarze protestują przeciwko wynikom kontroli i obarczenia ich odpowiedzialnością za błędy lekarskie. Nie dyskutują – jak twierdzą - z oczywistymi ustaleniami, ale z kontrolnymi absurdami. Według Bożeny Śliwy z Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, Ustawa prawo farmaceutyczne i ministerialne rozporządzenie z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 183, Poz.1531) jasno określa przypadki, kiedy aptekarz można odmówić wydania produktu leczniczego. Nie ma tam nic o receptach błędnie wypełnionych przez lekarzy.

Tego trzymają się i niektóre sądy. Dwa lata temu aptekarz z Chorzowa, któremu po kontroli NFZ potrącił około 60 tys. zł refundacji założył sprawę i wygrał. Podobnie było w Poznaniu, gdzie Sąd Apelacyjny stwierdził, że odmowa refundacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum