×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nawet 3176 zł miesięcznie. Nowe świadczenie z budżetu państwa. Wiadomo dla kogo i ile

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP27 marca 2023 07:30

Rząd uruchomi nowe, wysokie świadczenie wspierające finansowane z budżetu państwa. Będzie wypłacane dla osób z niepełnosprawnością. Poza tym przepisy dadzą możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom medycznym.

Nawet 3176 zł miesięcznie. Nowe świadczenie z budżetu państwa. Wiadomo dla kogo i ile
O szczegółach nowego świadczenia mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

 

Nowe świadczenie opiekuńcze. Wiadomo, kto i ile dostanie

Kierownictwo MRiPS zapowiedziało, że zostanie uruchomione nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. O szczegółach po zakończeniu spotkania w resorcie z grupą protestujących skupionych w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością), mówiła szefowa resortu Marlena Maląg.

- Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - potwierdziła. Wśród omawianych tematów była także - jak podała - możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

- Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem - wskazała.

Nowe świadczenie od 2024 roku. Najwyższa kwota to 3176 zł

Nowe świadczenie ma być "kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych".

- To świadczenie wynikające z niepełnosprawności, będzie miało trzy poziomy  - mówił wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, zaś trzeci od 2026 r.

Wdówik podał, że poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej, a zatem wyniesie nie mniej niż 3176 zł. Poziom drugi - jak kontynuował - ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej.

Zaznaczył, że "aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia". Ustalanie potrzeby wsparcia, będzie dokonywane  przez wojewódzkie zespoły orzecznicze i ma mieć wartość punktową, zobiektywizowaną, w skali od zera do stu punktów.

- Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a setnym punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia  - zapowiedział wiceminister.

Nowe świadczenie: ile i od kiedy?

  • pierwszy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku - będzie równy dwukrotności renty socjalnej
  • drugi poziom zostanie uruchomiony od 2025 roku - ma być równy rencie socjalnej
  • trzeci poziom ma działać od 2026 r. - będzie to 50 proc. renty socjalnej

- Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać  - dodał Wdówik.

Wiceszef MRiPS wskazał, że dla osób, które z różnych względów nie będą chciały przejść na nowy system świadczenia wspierającego, pozostaje świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania do poziomu mniej więcej 20 tys. zł rocznie.

- Szczegółowa kwota zostanie dopracowana, ale to jest mniej więcej ten poziom, którego się spodziewamy - dodał.


=
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum