Będzie kara za fałszowanie badań nad lekiem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2009 13:35

Prokurator chce surowych kar za nieprawidłowości przy badaniach leku na schizofrenię. Oskarżeni, dyrektor szpitala w Choroszczy oraz dwie lekarki, mieli podawać inne, niedozwolone w tej sytuacji, leki oraz fałszowali dokumenty z tymi badaniami związane.

Dla byłego dyrektora oskarżyciel zażądał 3,5 roku więzienia i 50 tys. zł grzywny, dla lekarek - po 3 lata więzienia i 20-40 tys. zł grzywny.

Wszyscy mają też solidarnie naprawić szkodę, czyli firmie farmaceutycznej oddać blisko 370 tys. zł.

Oskarżeni chcą uniewinnienia. Zdaniem ich obrońcy, nie ma dowodów na oszustwo, a jeżeli już były jakieś nieprawidłowości, to ewentualność nienależytego wykonania zobowiązania.

Stawiał też tezę, że cała sprawa sądowa, to działania firmy farmaceutycznej po to, by usunąć dyrektora ze stanowiska. Tłumaczył, że miałoby chodzić o obawy związane z konkurencją na rynku leków i rzekomym utrudnianiem tego dostępu owej firmie w szpitalu w Choroszczy.

Zarzuty postawione w tym procesie dotyczą też tego, że do NFZ przedkładano dokumentację, by uzyskać rozliczenie świadczeń zdrowotnych, gdy szpital brał za to równolegle pieniądze od firm farmaceutycznych. Jak ustaliła prokuratura, NFZ wypłacił w ten sposób nienależnie 76 tys. złotych.

Wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku ma być ogłoszony za tydzień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum