Będą zmiany w przepisach dotyczących Inspekcji Weterynaryjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 19:22

Dokument dotyczący zmian w Inspekcji Weterynaryjnej jest już gotowy, w przyszłym tygodniu trafi do premiera i prac rządowych - poinformował w środę (6 lutego) w TVP Info wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. To reakcja rządu na wykryty przypadek nielegalnego uboju chorego bydła; mięso trafiło do sklepów w Polsce i krajach UE.

Będą zmiany w przepisach dotyczących Inspekcji Weterynaryjnej
"Będzie to ustawa, która spowoduje ogromne wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej". Fot. PTWP

Wiceminister zapytany o to, jak mogło dojść do nielegalnego uboju odparł :"okazja czyni złodzieja, a ta okazja to wadliwe działający system weterynaryjny".

Jak mówił, przepisy zmieniające ustawę są już przygotowane. - Wrzucamy na stół gotowy dokument, premier otrzyma ten projekt w przyszłym tygodniu - zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa.

- Będzie to ustawa, która spowoduje ogromne wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej - ocenił. Dodał, że, w proponowane zmiany w ustawie skończą z systemem "wyznaczania", który polega na tym, że lekarz powiatowy, "urzędnik państwowy zarabiający ok. 4 tys., deleguje do obsługi ubojni i rzeźni tzw. lekarza prywatnej praktyki, którzy zarabia kilkanaście tysięcy złotych".

Zapytany, czy zmiany zapobiegną nielegalnemu ubojowi powiedział, że jeżeli będzie ścisła kontrola weterynaryjna, to taki proceder będzie znacznie trudniejszy. Teraz - jak zauważył - jeżeli "taki wyznaczony lekarz nie jest urzędnikiem, to powoli staje się pracownikiem ubojni czy rzeźni".

Według Giżyńskiego pieniądze na wzmocnienie inspekcji - "będą to te pieniądze, które zarabiają lekarze wyznaczenia" i nie trzeba będzie sięgać do budżetu. - Będziemy mieć skuteczne narzędzie, by te problemy zniknęły i nie powtarzały się - podkreślił Giżyński.

Przypomnijmy, że - jak podkreślają specjaliści - mięso pochodzące od chorych krów, spożywane zwłaszcza na surowo, może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzkiego. Mięso z rzeźni, gdzie zabijano chore krowy trafiło do polskich i unijnych sklepów.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej mięso nie może zostać uznane za przydatne do spożycia i przerobu, jeżeli zwierzę było chore. Wykaz chorób odzwierzęcych, które zagrażają człowiekowi ustaliła Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE). Na tej liście są np. gruźlica bydła, bruceloza u bydła i przenośne gąbczaste encefalopatie, listerioza czy toksoplazmoza - przypomniała w środę (6 lutego) "Rzeczpospolita".

Anna Wysoczańska - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum