Będą zaskakujące zmiany w składce zdrowotnej bezrobotnych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 15:47

Resort pracy przesłał do Ministerstwa Zdrowia projekt dotyczący nowych zasad świadczeń zdrowotnych dla bezrobotnych - poinformował wiceminister pracy Jacek Męcina. Bezrobotny będzie decydował, czy zależy mu tylko na składce zdrowotnej, czy chce się aktywizować. Męcina w piątek (25 kwietnia) w rozmowie z PAP wyjaśnił, że zaproponował, aby projekt dołączyć do pakietu ustaw mającego na celu ograniczenie kolejek do lekarzy.

Wiceminister wyjaśnił, że efektem zmian ma być wydzielone okienko w urzędach pracy dla osób, które do tej pory rejestrowały się jako bezrobotne jedynie po to, by uzyskać prawo do publicznej opieki zdrowotnej. - Będziemy pytać uczciwie - czy chcesz się aktywizować, czy przychodzisz tylko po ubezpieczenie zdrowotne - powiedział.

Zaznaczył, że państwo chce pomagać wszystkim osobom bezrobotnym, które chcą podjąć trud aktywizowania się na rynku pracy.

- Urząd pracy musi im w tym pomóc. Jednak część osób rejestrująca się jako osoby bezrobotne robi to bez zamiaru aktywizacji. Te osoby powinny mieć możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia w odrębnym okienku - powiedział. 

Dodał, że jeżeli bezrobotnemu chodzi tylko o ubezpieczenie zdrowotne, to składając w odrębnym okienku stosowne oświadczenie - że jest się osobą bez pracy, nie osiąga dochodów i jednocześnie nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu - uzyska się takie ubezpieczenie. 

Wcześniej rozważano, by obsługę bezrobotnych zainteresowanych jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym przejął Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Proponujemy, żeby odbywało się to w tym samym miejscu - w urzędach pracy - żeby maksymalnie dużo osób skłaniać jednak do tego, by wracały na rynek pracy - powiedział Męcina. - Mogą być różne sytuacje przejściowe - rodzic z dwójką dzieci, który nie może w tej chwili podjąć zatrudnienia, skorzysta z ubezpieczenia zdrowotnego, ale jeśli jego sytuacja się zmieni - przejdzie do tego drugiego okienka (dla szukających pracy - PAP) - dodał. 

Wiceminister pracy uczestniczył w piątek (25 kwietnia) w Warszawie w konferencji poświęconej podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma m.in. usprawnić działanie urzędów pracy.

- Zgodnie ze swoją obietnicą, po przyjęciu tych rozwiązań, przekazałem projekt dotyczący składek zdrowotnych osób bezrobotnych - zaznaczył Jacek Męcina.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum