Będą ułatwienia wyborcze dla osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 18:01

Projekt ułatwień wyborczych parlamentarnego zespółu ds. osób niepełnosprawnych ma zostać złożony do laski marszałkowskiej jeszcze w tym tygodniu.

Projekt przewiduje między innymi głosowanie korespondencyjne, powołanie instytucji asystenta wyborczego oraz wprowadzenie na karty do głosowania nakładki w alfabecie Braille`a.

Ułatwienia mają obowiązywać we wszystkich ordynacjach wyborczych: prezydenckiej, parlamentarnej, samorządowej oraz do Parlamentu Europejskiego. Miałyby obowiązywać już od przyszłorocznych wyborów prezydenckich i samorządowych.

Projekt ustawy umożliwia tylko osobom niepełnosprawnym oddanie głosu w wyborach drogą korespondencyjną. Wyborca niepełnosprawny, który wyrazi wolę głosowania korespondencyjnego otrzyma pocztą z obwodowej komisji wyborczej przesyłkę z materiałami wyborczymi, tj. dwie koperty, zaświadczenie o uprawnieniu do głosowania korespondencyjnego oraz karty do głosowania, nie później niż 10 dni przed dniem wyborów. Aby głos był ważny, wyborca będzie musiał wysłać pocztą otrzymane materiały do obwodowej komisji wyborczej, najpóźniej w terminie 5 dni przed dniem głosowania.

Projekt ustawy zakłada także powołanie instytucji asystenta wyborczego, którego głównym zadaniem jest udzielenie niepełnosprawnemu wyborcy niezbędnej pomocy w głosowaniu. W szczególności asystent wyborczy będzie mógł pobrać w imieniu wyborcy kartę do głosowania, zaznaczyć według wskazania wyborcy kandydata na karcie do głosowania oraz wrzucić w imieniu osoby niepełnosprawnej kartę do głosowania do urny wyborczej.

Wyborca niepełnosprawny, który nie ustanowił swojego asystenta wyborczego, będzie mógł skorzystać z pomocy asystenta przy obwodowej komisji wyborczej wskazanego przez organizacje zrzeszające lub reprezentujące osoby niepełnosprawne w danym okręgu wyborczym.

Projekt ustawy o ułatwieniach wyborczych dla osób niepełnosprawnych był głównym tematem wtorkowego (1 grudnia) seminarium zorganizowanego przez parlamentarny zespół ds. osób niepełnosprawnych, w którym wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, b. rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień oraz sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.

Według prof. Zolla projekt jest odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych, bardzo licznej grupy obywateli, którzy w wielu przypadkach nie mogą wziąć udziału w wyborach.

– PKW wita z wielką satysfakcją tę inicjatywę, albowiem wpisuje się ona w działania Komisji - w to, aby zasada powszechności wyborów była rzeczywiście zasadą powszechną – powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Dodał, że proponowane w projekcie rozwiązania są konieczne, aby każdy obywatel, w tym wyborca niepełnosprawny, mógł ze swojego obywatelskiego prawa w pełni skorzystać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum