Będą przejściowe kłopoty z refundacją sprzętu ortopedycznego?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2009 12:49

Z powodu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych niepełnosprawni nie będą mogli liczyć na refundację potrzebnego im sprzętu przez ostatnie trzy miesiące tego roku.

Trzy tygodnie temu nowelę przyjął ją Sejm, teraz decyzję w jej sprawie podejmie Senat. Nowelizacja wprowadza koszyk świadczeń i część reformy służby zdrowia przeprowadzanej przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Przewiduje, że zmieni się system kwalifikowania świadczeń - pisze Rzeczpospolita.

Zgodnie z obecnymi przepisami prace legislacyjne prowadzi ministerstwo, które potem wydaje odpowiednie rozporządzenie. Po nowelizacji sprawy się skomplikują. Każda procedura nadal będzie przygotowana przez urzędników ministerialnych, ale potem musiałaby uzyskać rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM).

Sama rekomendacja jednak nie wystarczy. Dokumenty musza wrócić do resortu zdrowia, który dopiero wydaje rozporządzenie mówiące czy świadczenie będzie refundowane i w jakim zakresie.

 „Minister podejmuje decyzję w sprawie wykazu świadczeń gwarantowanych, nie będąc związanym rekomendacjami” – podkreśla jednak w swojej opinii prawnej dla senatorów Bożena Langner, główny legislator Kancelarii Senatu.

Zmiany oznaczają, że stracą moc stare przepisy o niepełnosprawnych określające, kto i z jaką ulgą może otrzymać potrzebny sprzęt. Rozporządzenie z nową listą refundowanych świadczeń może się pojawić najwcześniej 31 sierpnia (procedury zatwierdzające można przeprowadzić wcześniej).

Według danych, do których dotarła Rzeczpospolita, nawet gdyby ministerialne rozporządzenie pojawiło się już 31 sierpnia, to i tak nic to niepełnosprawnym nie da. „Przepisy wykonawcze stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2010 r.” – napisano w ekspertyzie sporządzonej na zlecenie spółki Geers Akustyka Słuchu, zajmującej się zaopatrzeniem w aparaty słuchowe.

Wszystko przez to, że zniknie art. 40 ust. 5 starej ustawy, czyli podstawa prawna obecnego dofinansowania. Ponadto art. 9 noweli przewiduje, że nowe regulacje będą dotyczyły świadczeń na 2010 r. Oznacza to, że przez cztery ostatnie miesiące tego roku niepełnosprawni nie będą się mogli starać o tańsze przedmioty ortopedyczne.

Witold Włodarczyk, dyrektor generalny izby Polmed jest jednak dobrej myśli. - Mam nadzieję, że nie będzie tak źle. Mamy zapewnienia z ministerstwa, że do końca roku refundacje będą utrzymane. Nie wyobrażam sobie zresztą, aby było inaczej – dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum