Becikowe: zaświadczenie wystawi także położna

Autor: Rzeczpospolita, KR/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 11:18

Zgodnie z nowymi zasadami do ubiegania się o tzw. becikowe wystarczy przedstawienie zaświadczenia: lekarskiego lub wystawionego przez położną.

Jak podaje Rzeczpospolita, najnowsza, uchwalona przez Sejm 5 marca 2010 r., nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych weszła w życie 31 marca 2010 r. (DzU nr 50, poz. 301), wprowadziła atwiejsze zasady ubiegania się o tzw. becikowe.

Zgodnie z art. 3 ustawy z 5 marca 2010 r., dodatek z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka – o których mowa w art. 9 ust. 1 i art. 15b ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych – do 31 grudnia 2011 r. przysługują po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną, potwierdzającego co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przez ginekologa lub położną.

– Wystawiłam już sporo takich zaświadczeń. W związku z tym, że zajmuję się głównie porodami domowymi, zwracały się o to do mnie mamy, które rodziły w ten sposób, ale również pacjentki szpitala, których ciążę prowadziłam – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Maria Romanowska, położna pracująca w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii w Warszawie.

To znacząca zmiana, ale wymagania nie zniknęły na zawsze. Od 1 stycznia 2012 r. dodatek i zapomoga będą przysługiwać pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta przebywała w okresie ciąży pod opieką medyczną. Zaświadczenie takie będzie wystawiać zarówno lekarz, jak i położna.

Do końca 2011 r. minister zdrowia ma określić w drodze rozporządzenia formę opieki medycznej, której powinna podlegać kobieta w ciąży oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego przebywanie pod taką opieką. W planach jest również przeprowadzenie kampanii informującej o znaczeniu przeprowadzania badań lekarskich w okresie ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum