Becikowe: zaświadczenie od lekarza lub położnej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 13:48

Nie tylko lekarz. ale także położna będą mogli wydać zaświadczenie potwierdzające pozostawanie ciężarnej kobiety pod opieką medyczną.

Do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który określa formy opieki nad kobietą w ciąży, wzór zaświadczenia lekarskiego, które musi dołączyć do wniosku rodzic ubiegający się o becikowe, oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (obydwa świadczenia 1 tys. zł). Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Zgodnie z art. 3 ustawy z 5 marca 2010 r. dodatek z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka – o których mowa w art. 9 ust. 1 i art. 15b ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych – do 31 grudnia 2011 r. przysługują po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną, potwierdzającego co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przez ginekologa lub położną.

– Wystawiłam już sporo takich zaświadczeń. W związku z tym, że zajmuję się głównie porodami domowymi, zwracały się o to do mnie mamy, które rodziły w ten sposób, ale również pacjentki szpitala, których ciążę prowadziłam – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Maria Romanowska, położna pracująca w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii w Warszawie.

Od 1 stycznia 2012 roku dodatek i zapomoga będą przysługiwać pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta przebywała w okresie ciąży pod opieką medyczną. Zaświadczenie takie będzie wystawiać zarówno lekarz, jak i położna.

Uzależnienie wypłaty becikowego od wykonywania regularnych badań lekarskich ma mobilizować przyszłe matki do wykonywania badań profilaktycznych i pozwoli wcześniej wykrywać wady u płodu. Z danych resortu zdrowia wynika, że w pierwszym trymestrze ciąży do lekarza zgłasza się od 40 proc. do 60 proc. kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum