Becikowe: wystarczy jedno badanie w czasie ciąży?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 19 lutego 2010 08:32

Zgodnie z projektem zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, do końca 2011 r. prawo do becikowego będzie przysługiwało przy zaświadczeniu o jednym badaniu lekarskim.

Becikowe: wystarczy jedno badanie w czasie ciąży?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowe komisje polityki społecznej i zdrowia debatowały nad projektem w czwratek 18 lutego i poparły tę propozycję.

Od 1 listopada 2009 r. kobieta, aby otrzymać becikowe, musi dostarczyć zaświadczenie od lekarza lub położnej, że nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu była pod opieką medyczną. W przeciwnym wypadku jest pozbawiana dodatku.

W styczniu br. Ośrodki Pomocy Społecznej zaczęły odmawiać wypłacania becikowego osobom, które nie przedstawiły stosownego zaświadczenia. Organizacje kobiece argumentują natomiast, że nie zawsze kobieta w 10. tygodniu ciąży wie, że zostanie matką.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, w takich sytuacjach kobiety będą mogły uzyskać świadczenia, jeśli ponownie złożą wniosek w okresie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Ustawa wprowadzającą tzw. becikowe została uchwalona przez Sejm w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum