Becikowe: dwa resorty, jedno zamieszanie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 16:50

Kobiety, które urodziły dziecko w pierwszych miesiącach 2009 r., a teraz ubiegają się o becikowe, też muszą okazać zaświadczenie lekarskie.

Aby otrzymać becikowe (1 tys. zł), należy w gminie przedstawić zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi pozostawanie ciężarnej pod opieką lekarską nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Tzw. ustawa rodzinna, która wprowadziła tę zmianę, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Nowe przepisy o becikowym weszły w życie dopiero w listopadzie. Nie uwzględniały one jednak tych kobiet, które urodziły dziecko na początku 2009 r., a nie zgłosiły się od razu po becikowe. Mają na to bowiem rok od urodzenia dziecka.

Teraz muszą okazać zaświadczenie, mimo że w czasie, gdy były we wskazanym przez ustawę 10. tygodniu ciąży, przepisy jeszcze nie istniały. Ustawodawca nie przewidział tego. Wiele ciężarnych trafia do lekarza po 10. tygodniu ciąży nie ze swojej winy. Powodem mogą być m.in. kolejki do poradniach ginekologicznych. Niezależnie od powodów, brak zaświadczenia zamyka drogę do uzyskania becikowego.

Autorem ustawy jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Konsultowało ją z resortem zdrowia. Teraz MPiPS chciałoby ją zmienić. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Radio TOK FM Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej mówiła, że jeżeli przepis nie działa dla dobra ludzi, to trzeba go zmienić. Zaznaczyła jednak, że ich zmiana będzie możliwa wtedy, kiedy także Ministerstwo Zdrowia się na to zgodzi.

– Rola Ministerstwa Zdrowia ograniczyła się do określenia jak ma wyglądać opieka lekarska nad ciężarną oraz tego, co powinien zawierać formularz zaświadczenia. Termin 10 tygodni nie był rzucony od tak, a został wyznaczony przez ekspertów, m.in. krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii,  prof. Stanisława Radowickiego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum