Balicki: pozwólmy palić pacjentom szpitali psychiatrycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2011 15:00

Były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) chce, by pacjenci szpitali i oddziałów psychiatrycznych mogli palić papierosy w palarniach na terenie placówek, w których się leczą.

Balicki: pozwólmy palić pacjentom szpitali psychiatrycznych

Klub SLD ma złożyć w Sejmie projekt nowelizacji tzw. ustawy antynikotynowej w tej sprawie.

- Potrzeba palenia u tego typu pacjentów często wynika ze specyfiki ich schorzenia - argumentował 23 lutego na konferencji prasowej Balicki, który sam jest lekarzem psychiatrą i dyrektorem warszawskiego Szpitala Wolskiego (obecnie w związku z mandatem poselskim na urlopie bezpłatnym).

Przypomniał, że tzw. ustawa antynikotynowa, która weszła w życie w połowie listopada ubiegłego roku, wprowadziła m.in. całkowity zakaz palenia na terenie zakładów opieki zdrowotnej. W opinii byłego ministra zdrowia, zakaz ten jest absurdalnym rozwiązaniem, które dyskryminuje osoby chore psychicznie. Balicki podkreślił, że o cofnięcie zakazu upomina się nie tylko on sam, ale też inni lekarze specjaliści w dziedzinie psychiatrii.

Jak mówił, chodzi o to, by chorzy psychicznie, którzy przebywają w szpitalu psychiatrycznym, mogli palić w wyznaczonych pomieszczeniach, a jednocześnie, by nie szkodzili innym pacjentom i nie powodowali zagrożenia przeciwpożarowego. - To jest bardzo poważny postulat środowiska - zaznaczył Balicki.

W związku z tym - zapowiedział Balicki - klub SLD złoży w środę (23 lutego) w Sejmie projekt nowelizacji ustawy antynikotynowej, który ma umożliwić tworzenie palarni na terenie szpitali i oddziałów psychiatrycznych.

Zgodnie z tzw. ustawą antynikotynową, zakaz palenia obowiązuje w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem objęte zostały także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum