Balicki: pielęgniarskie kontrakty nie powinny być zakazane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2011 21:42

Zakazywanie zatrudniania pielęgniarek w formie kontraktów byłoby niewłaściwe, ta formuła ma zalety - ocenił były minister zdrowia poseł Marek Balicki (SLD), odnosząc się do żądań protestujących w Sejmie pielęgniarek.

Balicki: pielęgniarskie kontrakty nie powinny być zakazane

Balicki przyznał, że zmęczona pielęgniarka może gorzej pracować. Zaznaczył jednak, że nie jest to zależne tylko od tego, czy jest zatrudniona na kontrakcie, czy na etacie. Przypomniał, że zmęczenie może dać się we znaki również osobie zatrudnionej na etacie, ale pracującej na więcej niż jeden etat w kilku miejscach pracy.

- Kilka tysięcy pielęgniarek wybrało formę kontraktów, są z tego zadowolone. Całkowity zakaz byłby pójściem za daleko - powiedział Balicki. Przypomniał, że rozwiązanie jest zgodne z przepisami unijnymi, choć regulują one przede wszystkim czas pracy u jednego pracodawcy.

Balicki dodał, że są takie miejsca pracy, gdzie pielęgniarka musi wykonywać swoje zadania pod kierownictwem i w takich sytuacjach bezwzględnie lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na etacie. Jako dyrektor szpitala ocenił, że to również korzystniejsza dla pracodawcy forma zatrudnienia, pracownik jest bowiem bardziej dyspozycyjny, niż ktoś zatrudniony na podstawie umowy cywilno-prawnej.

- Trzeba próbować rozwiązać ten konflikt, ale tak, by nie wylać dziecka z kąpielą, sytuacja wymaga pewnego doregulowania. Tymczasem rząd napuszcza jednych pracowników ochrony zdrowia na drugich. To skandal - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum