Badanie: studia nie dostarczają lekarzom odpowiedniej wiedzy prawnej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2019 15:59

Jak wynika z badania dotyczącego zawodu lekarza i obaw z nim związanych, przeprowadzonego w ramach programu „Recepta na sukces w medycynie” przez firmę Gedeon Richter w marcu 2019 roku, 43% lekarzy przyznaje, że obawia się śmierci pacjenta, a 38% - postawienia mylnej diagnozy. W takich sytuacjach pacjenci lub ich rodziny mogą dążyć do wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec lekarzy.

Badanie: studia nie dostarczają lekarzom odpowiedniej wiedzy prawnej
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Co zatem w tym zakresie powinni wiedzieć sami lekarze? - Sfera działań lekarzy dotyczy najważniejszych dóbr chronionych - zdrowia i życia. Do ich codzienności należy też mierzenie się z coraz bardziej wymagającymi pacjentami. Z tego też powodu ich odpowiedzialność prawna ma szczególny charakter. Warto więc, by lekarze, poza wiedzą medyczną, posiadali również tę, która dotyczy ich samych - mówi mec. Monika Zboralska, ekspert programu „Recepta na sukces w medycynie”.

W zależności od rodzaju popełnionego czynu czy zdarzenia, lekarze mogą ponieść jedną z trzech odpowiedzialności prawnych (ten sam czyn może skutkować poniesieniem wszystkich rodzajów odpowiedzialności):

• Cywilną (odpowiedzialność majątkowa za czynność (zaniechanie) lekarza w sferze diagnozy i terapii, niezgodną z nauką medyczną dostępną dla lekarza)
• Karną (odpowiedzialność za czyn zabroniony przez ustawę w okresie jej obowiązywania, którego społeczna szkodliwość jest wyższa niż znikoma)
• Zawodową (odpowiedzialność za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza).

Realnie, do otrzymania pozwu sądowego przyznaje się blisko 30% lekarzy, a 34% choć nie doświadczyło takiej sytuacji, ale zna innych lekarzy, których to spotkało. Lekarz, który zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za czynności wykonywane w ramach swojego zawodu, powinien jak najszybciej skontaktować się z wyspecjalizowanym prawnikiem i przekazać mu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sprawy.

Na co dzień z kolei warto przykładać szczególną wagę do dokumentacji medycznej i pamiętać o jej prawidłowym i regularnym prowadzeniu. Jest ona podstawowym dowodem w sądzie oraz u ubezpieczyciela.

Wiedza z zakresu prawa w medycynie powinna być niezbędna dla każdego lekarza. Tymczasem ponad 80% zapytanych lekarzy zadeklarowało, że studia nie dostarczyły im odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa, jak i radzenia sobie z popełnianiem błędów lekarskich.

W odpowiedzi na ten fakt, z myślą o obecnych studentach kierunku lekarskiego, powstał projekt „Recepta na sukces w medycynie”. Inicjatywa, której pomysłodawcą jest firma Gedeon Richter, zakłada przekazanie beneficjentom praktycznej wiedzy i udzielenie im wsparcia m.in. w zakresie odpowiedzialności prawnej lekarza.

Do tej pory w ramach programu zrealizowane zostały warsztaty edukacyjne prowadzone przez wykwalifikowanych ekspertów, w których udział wzięło ponad 100 przyszłych lekarzy.

Platformą integrującą działania realizowane w ramach projektu jest fanpage „Recepta na sukces” na Facebooku. Profil stanowi źródło rzetelnej wiedzy o projekcie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum