Badania wstępne i okresowe pracowników biurowych wykona lekarz POZ?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2018 11:42

Zgodnie z deklaracjami wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla, jeszcze przed wakacjami ma się ukazać nowy projekt rozporządzenia, którego celem jest odbiurokratyzowanie i obniżenie kosztów ponoszonych przez pracodawców w związku z obowiązkowymi badaniami lekarskimi pracowników.

Najbardziej "sensacyjna" z zapowiedzi dotyczy ograniczenia kosztów przez przeniesienie badań części pracowników do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) Fot. Archiwum

Propozycja padła na spotkaniu z pracodawcami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan. Najbardziej "sensacyjna" z zapowiedzi dotyczy ograniczenia kosztów przez przeniesienie badań części pracowników do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wtedy zaświadczenia o zdolności danej osoby do pracy nie będzie musiał wystawiać lekarz medycyny pracy, a zrobi to lekarz rodzinny - informuje Rzeczpospolita.

Jak zapewnił wiceminister zdrowia, oszczędności będą dotyczyły tylko części badanych pracowników, tam, gdzie kompleksowe badania medycyny pracy nie są potrzebne. Na dotychczasowych zasadach badani byliby więc pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach czy też charakterze.

Resort zdrowia jest na bardzo wstępnym etapie ustalania listy zawodów i specjalności, które będą wymagały bardziej kompleksowych badań.

Zniesienie obligatoryjności badań specjalistycznych to drugi postulat zgłoszony przez wiceministra zdrowia.

Po zmianach zmodyfikowane zostanie także podejście do wyniku badań. Lekarz nie będzie już musiał zaświadczać, że każdy pracownik ma doskonałe zdrowie, aby go dopuścić do pracy. Wystarczy, by był wystarczająco zdrowy.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum