Badania kliniczne leków: projekt zmian niemal gotowy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2017 09:24

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia kończy prace nad przepisami, które mogą podwoić liczbę badań klinicznych nowych substancji leczniczych realizowanych w Polsce.

Badania kliniczne leków: projekt zmian niemal gotowy
Nowe przepisy mają być tak skonstrowane, by możliwe było podwojenie liczby badań klinicznych. Fot. archiwum

Przez ostatnie miesiące rekomendacjami, w którym kierunku i jak zmienić prawo w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych, zajmował się w ministerstwie specjalny zespół.

Jak dowiedziała się DGP, zespół kończy już prace i niedługo rozpocznie się proces legislacyjny obejmujący m.in. implementację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z 16 kwietnia 2014 r. do polskich przepisów.

W odróżnieniu od wielu innych unijnych przepisów, we wprowadzeniu tych nie mamy jeszcze opóźnienia - powinny wejść w życie w terminie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia, czyli w październiku 2018 r.

W Polsce co roku jest kilkaset nowych programów, od tych dotyczących mało groźnych chorób, aż po te śmiertelne. Jedna piąta wniosków o ich przeprowadzenie dotyczy onkologii, popularne dziedziny to także neurologia, kardiologia, diabetologia, reumatologia i pulmonologia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum