BCC: prezydent powinien podpisać ustawę o leczeniu niepłodności

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2015 10:29

Prezydent, pomimo zgłoszonych wątpliwości, powinien podpisać ustawę o leczeniu niepłodności bez zbędnej zwłoki, tak by weszła w życie jak najszybciej - przekonuje BCC. Zenon Wasilewski, ekspert prawa medycznego tej organizacji, zwraca uwagę, że Komisja Europejska wielokrotnie upominała Polskę za brak uregulowania kwestii in vitro i groziła wysokimi karami finansowymi.

BCC: prezydent powinien podpisać ustawę o leczeniu niepłodności

Przypomina, że wątpliwości zgłosiła Kancelaria Prezydenta Bronisław Komorowskiego, która podniosła w piśmie do marszałka Senatu, że zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją i prawem międzynarodowym budzi we wprowadzanej ustawie możliwość pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość.

Komentując przyjętą przez Senat RP ustawę o leczeniu niepłodności, Wasilewski podkreśla, że światopogląd nie może decydować o stanowieniu prawa w Polsce. Wskazuje, że ustawa uwzględnia przepisy prawa unijnego.

”Wprowadzone ustawą regulacje wpłyną na poprawę standardów medycznych dotyczących dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków. W konsekwencji wpłynie na zmniejszenie liczby powikłań i zdarzeń niepożądanych, co powinno zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów” - przekonuje w przesłanym nam komentarzu BCC.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum