BCC: inspekcja sanitarna powinna wchodzić w skład urzędu podległemu premierowi

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2014 12:38

Poprzemy wszelkie działania dotyczące przekształcenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych Inspekcji odpowiedzialnych za nadzór nad warunkami zdrowotnymi żywności w jeden urząd podległy bezpośrednio premierowi - deklaruje BCC.

Powinien to być krajowy odpowiednik Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - czytamy w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku ekspertów Business Centre Club (BCC).

Uczestniczą oni w pracach nad ustawą o zmianie ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowelizacja zmieni przepisy o umiejscowieniu organów inspekcji sanitarnej w zespolonej administracji rządowej.

BCC wskazuje, że głównym problemem polskiego systemu prawnego dotyczącego bezpieczeństwa sanitarnego jest rozproszenie instytucji kontrolnych, działających w różnych obszarach żywności i żywienia. ”Dlatego popieramy przywrócenie modelu centralnego zarządzania Państwową Inspekcją Sanitarną istniejącego przed 1 stycznia 2010 r.” - wyjaśnia BCC i wskazuje na potrzebę stworzenia scentralizowanego nadzoru w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia.

”Proponowane w nowelizacji zmiany to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Oczekujemy podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia dalszych prac nad ustawą o zdrowiu publicznym i wprowadzenia regulacji prawnych tworzących ramy systemowych zmian ochrony zdrowia, w tym także usytuowania w nich Państwowej Inspekcji Sanitarnej” - stwierdzono w stanowisku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum