Aviomarin tylko w aptekach

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2009 15:31

Aviomarin zostanie wycofany ze sprzedaży pozaaptecznej. W sklepach będą nadal dostępne niektóre leki przeciwbólowe, zażywane przy infekcjach gardła oraz preparaty na niestrawność i zgagę - przewiduje Ministerstwo Zdrowia w projekcie listy leków przekazanej do konsultacji.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Jakub Gołąb podał, że powodem wycofania Aviomarinu z listy leków, które mogą być sprzedawane poza aptekami są dane, z których wynika, że jest on "popularny" wśród młodzieży.

- Młodzi ludzie kupują ten lek w dużych ilościach, łykają kilka tabletek i popijają piwem, by spotęgować działanie alkoholu i zwiększyć tzw. odlot. Uznaliśmy, że należy wycofać Aviomarin ze sprzedaży w sklepach. Przez to, że będzie on dostępny tylko w aptekach możliwa będzie większa kontrola sprzedaży. Aptekarz będzie reagował w sytuacji, gdy młody człowiek poprosi o kilka opakowań tego leku. Poinformuje wtedy o skutkach nadużycia - podkreślił Gołąb.

Producent Aviomarinu, to firma Pliva Kraków SA. - Ten lek jest dostępny na polskim rynku od 50 lat, a w sprzedaży pozaaptecznej od 2001 roku. Jest lekiem całkowicie bezpiecznym, nie ma informacji, by w związku z jego używaniem występowały działania niepożądane, nie ma także informacji, by był on nadużywany - przedstawia stanowisko producenta rzeczniczka prasowa Pilvy Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian.

Aviomarin tabletki 50 mg (Dimenhydrinatum) to lek stosowany w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów u dorosłych i dzieci powyżej pięciu lat. Jest dostępny w polskich aptekach od 1959 roku, a na rynku pozaaptecznym - od 2001 roku. Można go kupić m.in. na stacjach benzynowych, dworcach, lotniskach i w portach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum