Austria. Lekarka amputowała pacjentowi niewłaściwą nogę. Ma zarzuty "rażącego zaniedbania"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP04 listopada 2021 07:25

Błędna amputacja nogi 82-latka w klinice we Freistadt w Górnej Austrii w maju br. będzie miała konsekwencje prawne. Lekarce grozi do dwóch lat więzienia.

Lekarce grozi do dwóch lat więzienia Fot. Shutterstock
  • Lekarka z kliniki we Freistadt w Górnej Austrii w maju br. przeprowadziła amputację niewłaściwej nogi 82-letniego pacjenta
  • 1 grudnia stawi się przed sądem pod zarzutem "rażącego zaniedbania, skutkującego uszkodzeniem ciała w szczególnie niebezpiecznych okolicznościach"
  • Grozi jej do dwóch lat więzienia

Błędna amputacja nogi 82-latka w klinice we Freistadt w maju br. będzie mieć konsekwencje prawne. Lekarz prowadzący musi stawić się 1 grudnia przed sądem okręgowym w Linzu pod zarzutem "rażącego zaniedbania, skutkującego uszkodzeniem ciała w szczególnie niebezpiecznych okolicznościach" - informuje prokurator Ulrike Breiteneder. Lekarce grozi do dwóch lat więzienia.

Przed operacją zaznaczyła niewłaściwą nogę. Nikt się nie zorientował

Z powodu przebytych wcześniej chorób, obie nogi pacjenta były upośledzone. Na lewej nodze miała zostać planowo przeprowadzona amputacja na wysokości uda. "Jednak przed operacją oskarżona najwyraźniej zaznaczyła niewłaściwą nogę, a nikt inny się nie zorientował. Dopiero dwa dni po operacji, podczas zmiany opatrunku, odkryto tragiczną pomyłkę.

Pacjentowi amputowano także drugą nogę - tę, która miała pierwotnie zostać poddana operacji usunięcia.

Władze kliniki są "głęboko poruszone"

Władze kliniki oświadczyły, że są "głęboko poruszone" i przyznały się do popełnienia pomyłki, wynikającej z błędu lekarskiego. Wysłały stosowne dokumenty do prokuratury w Linzu, co doprowadziło do wniesienia aktu oskarżenia. Klinika wezwała także pracowników do "przeprowadzania jeszcze bardziej szczegółowych kontroli, dotyczących procedur bezpieczeństwa".

Były i inne pomyłki

Media przypominają inną sprawę, także dotyczącą błędu w sztuce lekarskiej: w styczniu pacjentowi Szpitala Uniwersyteckiego Keplera w Linzu na skutek pomyłki usunięto zdrową prostatę. U dwóch pacjentów z podejrzeniem raka prostaty wykonano biopsje, a pobrane próbki wysłano do badania do laboratorium w Erlangen w Niemczech.

Okazało się, że jeden z dwóch mężczyzn cierpi na raka prostaty, u drugiego badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Prawdopodobnie to tam doszło do zamiany próbek. Pomyłka została zauważona, gdy po operacji przeprowadzonej u zdrowego mężczyzny ponownie przebadano pod kątem zmian patologicznych usunięte fragmenty tkanek. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, stawiając zarzuty rażącego zaniedbania, ale do tej pory sprawa nie została osądzona.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum