Australia: sąd nakazał Google'owi ujawnienie danych autora opinii o dentyście

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2020 14:00

Sąd w Australii nakazał Google'owi ujawnienie tożsamości autora niepochlebnej opinii o gabinecie dentystycznym z Melbourne, którego właściciel chce pozwać go za zniesławienie - podał serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak twierdzi właściciel gabinetu dr Matthew Kabbabe, który specjalizuje się w wybielaniu zębów, opinia użytkownika posługującego się pseudonimem "CBsm 23" wyrządziła szkody jego działalności zawodowej, doradzając potencjalnym klientom: "TRZYMAJCIE SIĘ Z DALEKA". Dodatkowo, autor opinii stwierdził w publicznie widocznym wpisie, iż zabieg, który przeprowadzono w gabinecie, był "ekstremalnie dziwaczny i niekomfortowy".

W myśl wydanego w sprawie orzeczenia sądu, Google ma przekazać dr Kabbabemu dane dotyczące autora opinii, takie jak jego imię i nazwisko, numer telefonu, dane geolokalizujące oraz adres IP powiązane z kontem, z którego wystawiona została recenzja gabinetu.

Orzeczenie zapadło w wyniku odwołania dentysty od wyroku pierwszej instancji, w której sąd przyznał rację koncernowi, że użytkownicy jego usług mają prawo do wystawiania negatywnych opinii na temat odwiedzanych miejsc.

W ubiegłym roku koncern argumentował, iż sprawy o zniesławienie dotyczące zamieszczanych w sieci opinii o sklepach i usługach mogą prowadzić do ograniczenia praw konsumentów oraz wolności wypowiedzi.

Kabbabe uważa, iż orzeczenie, które zapadło w wyniku odwołania jest "przełomowym zwycięstwem dla małych przedsiębiorców" i argumentuje, iż Google ma obowiązek współpracy z nimi, skoro dostarcza platformę umożliwiającą anonimowe zamieszczanie potencjalnie zniesławiających wpisów na temat działalności firm.

Obecnie koncern nie ustosunkował się do sprawy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum