Asystenci rodzinni w każdej gminie od 2011 roku

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 09:06

Od 2011 roku każda gmina będzie musiała zatrudniać osoby na stanowisku asystenta rodzinnego. Niektóre gminy mają takich asystentów od kilku lat.

Asystenci rodzinni w każdej gminie od 2011 roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obowiązek zatrudnienia asystenta rodzinnego przewiduje projekt ustawy reformujący system opieki zastępczej. Do jego zadań będzie należała praca z rodzinami biologicznymi przeżywającymi problemy oraz spokrewnionymi rodzinami zastępczymi. Może to być pomoc rodzicom w gospodarowaniu domowym budżetem, nauczenie umiejętności prawidłowego sprawowania opieki nad dzieckiem, aż po naukę dbałości o higienę i przygotowywanie zdrowych posiłków - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Asystent nie będzie mógł mieć więcej niż 20 rodzin pod swoją opieką. Za to będzie dysponować elastycznym czasem pracy dostosowanym do ich potrzeb. Ponadto asystent nie będzie mógł wykonywać obowiązków pracownika socjalnego. Gmina jednak zyska możliwość zlecania odpowiednio przygotowywanym organizacjom pozarządowym wykonywanie zadań należących do asystenta.

W niektórych gminach projekt związany z wprowadzaniem asystenta rodzinnego już funkcjonuje: - Program działa od maja 2006 roku. Dzięki pracy asystentów z rodzinami 41 dzieci zamiast znaleźć się w rodzinach zastępczych, przebywa w swoich biologicznych rodzinach – mówi Agnieszka Niedałtowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Podobny program wsparcia dla biologicznych rodzin od 2009 roku jest prowadzony przez GOPS w Chojnicach i jest współfinansowany ze środków unijnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze