Arłukowicz ws. prof. Chazana: nie ma klauzuli sumienia dla szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2014 14:06

Każdy szpital musi realizować umowę z NFZ, nie ma klauzuli sumienia dla szpitala - tak minister zdrowia skomentował decyzję o odwołaniu prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala po tym, gdy odmówił legalnej aborcji i nie wskazał innej placówki.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę (9 lipca) o decyzji ws. odwołania dyrektora szpitala im. Św. Rodziny po kontroli w placówce, przeprowadzonej przez miasto. Powiedziała, że w szpitalu m.in. nie poinformowano pacjentki o granicznym terminie wykonania zabiegu przerwania ciąży.

- Ważne jest to, że prawo zadziałało, NFZ nałożył karę, pani prezydent podjęła decyzję, czekamy na decyzję samorządu lekarskiego - powiedział Bartosz Arłukowicz.

- Każdy szpital, który ma podpisaną umowę z NFZ musi realizować umowę w pełnym zakresie, wyłączyć się w ramach klauzuli sumienia może tylko i wyłącznie lekarz, nie ma klauzuli sumienia dla szpitala - podkreślił minister. - W związku z tym każdy szpital, który otrzymuje środki publiczne z NFZ w zakresie ginekologia i położnictwo, musi świadczyć umowę w pełnym zakresie tej umowy - dodał.

Minister zdrowia wyraził nadzieję, że także samorząd lekarski przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie. - Samorząd ma swoje kompetencje i oczekuję podobnie sprawnego postępowania, jak to przeprowadzono w NFZ i urzędzie miasta, mam nadzieję, że samorząd zajmie jasne stanowisko w tej sprawie - powiedział dziennikarzom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum