Arłukowicz ws. hospicjów: możliwe, że potrzeba noweli ustawy o lecznictwie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 11:04

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznaje, że być może trzeba będzie znowelizować ustawę o lecznictwie, by zapewnić funkcjonowanie hospicjów. Zapowiedział we wtorek (28 lutego), że w najbliższych dniach przedstawi rozwiązanie wypracowane razem z resortem pracy.

Nowa ustawa o lecznictwie spowoduje, że hospicja nie będą mogły być organizacjami non-profit, a to może oznaczać, że za pobyt w nich trzeba będzie płacić.

- Znamy ten problem - zapewnił we wtorek (28 lutego) w Radiu Zet Arłukowicz. Jak powiedział, były już spotkania z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. - Musimy przeprowadzić pewne rozwiązania prawne, które umożliwią w sposób bezpieczny funkcjonowanie hospicjów. W tym momencie nasze obydwa resorty nad tym pracują i w najbliższych dniach przedstawimy rozwiązania - dodał.

Jak podkreślił, resort na pewno nie dopuści do tego, że hospicja przestaną przyjmować pacjentów. - To jest absolutnie potrzebna instytucja i zmiany w przepisach nie mogą ograniczać działalności hospicjów - powiedział.

Według Arłukowicza przygotowywane są odpowiednie dokumenty. - Czas mamy do końca czerwca. Wprowadzimy odpowiednie regulacje, aby hospicja w sposób bezpieczny mogły dalej pomagać pacjentom - dodał.

Zastrzegł zarazem, że poszukuje wszelkich możliwości, aby nie nowelizować ustawy. - Zawsze to jest bardziej skomplikowany proces, ale jeśli (nowelizacja) będzie konieczna w tym zakresie, to także ją zaproponujemy - mówił.

Zgodnie z nowa ustawą o lecznictwie, stanowiącą część tzw. pakietu zdrowotnego minister Ewy Kopacz, hospicja, jako podmioty wykonujące usługi lecznicze, maja się stać przedsiębiorstwami i nie mogą już być organizacjami non profit, co powoduje, że nie będą mogły korzystać z odprowadzanego przez obywateli jednego procenta corocznego podatku. Czy za opiekę w hospicjach trzeba będzie płacić? - pyta we wtorek 28 lutego br. Gazeta Wyborcza.

Wiecej na ten temat w artykule portalu rynekzdrowia.pl z 21 lutego br.: Hospicjum jak przedsiębiorstwo. Oby interpretacja tego prawa nie poszła za daleko

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum