Arłukowicz: klauzula sumienia tylko dla lekarza, nie dla szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 17:34

Szpital nie ma prawa stosować klauzuli sumienia, takie prawo ma tylko lekarz i tylko przy spełnieniu określonych warunków - podkreślił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do wyników kontroli w szpitalu, którym kieruje prof. Bogdan Chazan.

W Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie, którym kieruje prof. Chazan, zakończyły się kontrole: konsultanta krajowego, NFZ oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Kontrole wykazały, że w szpitalu doszło do złamania prawa. 

Jak poinformował na czwartkowym (3 lipca)  briefingu Arłukowicz, wnioski z kontroli przekazano organowi założycielskiemu szpitala, prokuraturze, NFZ, Rzecznikowi Praw Pacjenta oraz Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Minister podkreślił, że nie może rekomendować żadnego postępowania organowi założycielskiemu szpitala, jedynie przekazuje wnioski z kontroli wszystkim tym, którzy powinni je otrzymać. 

Przypomniał, że żaden szpital nie ma prawa stosować klauzuli sumienia "jako szpital". - Klauzulę sumienia zgodnie z ustawą może stosować tylko lekarz i musi spełnić przy tym kilka warunków. (...) Jest to prawem opisane, a my jesteśmy od tego, żeby prawa przestrzegać. I z całą pewnością będziemy przestrzegać prawa ludzkiego (...) i każdy kto je łamie, musi się liczyć z konsekwencjami - podkreślił Arłukowicz. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum