Aptekarze zabiegają o pomoc swoich klientów

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 08:56

Minister zdrowia chce obarczyć pacjentów finansową odpowiedzialnością za błędy, jakie lekarze robią na receptach, a Śląska Izba Aptekarska chce ich namawiać do sprzeciwu.

Aptekarze zabiegają o pomoc swoich klientów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze od dawna walczą o dokładne wypisywanie recept, bo wielu już miało z tego powodu kłopoty finansowe. Wiele kontroli, przeprowadzonych przez NFZ wiosną tego roku, zakończyło się karami dla aptek, bo to one muszą zwracać pieniądze za refundację, jeśli sprzedali lek, na który recepta była nieprawidłowo wypisana.  

Sytuacja miała się zmienić wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenie ministra zdrowia o receptach.

Aptekarze chcieli, by finansową odpowiedzialność za źle wypisane recepty ponosili lekarze. Ministerstwo poszło inną drogą i zaproponowało dwa wyjścia: gdy aptekarz uzna, że recepta jest niepełna, i nie będzie chciał jej zrealizować, pacjent może wrócić z nią do lekarza i poprosić o uzupełnienie albo wykupić leki za 100 proc. ich wartości.

Stanisław Piechula, szef Śląskiej Izby Aptekarskiej, czuje się zawiedziony i uważa, że jest to wbrew prawu. Skoro ustawa zdrowotna gwarantuje chorym refundację leków przepisanych na receptę, to minister nie może wprowadzać rozporządzeniem przepisów, które naruszają ustawę, bo ona jest nadrzędnym aktem prawnym.

Śląska Izba Aptekarska postanowiła zaproponować pacjentom protest. W każdej aptece ma się znaleźć plakat informujący o zamiarach Ministerstwa Zdrowia. Chorzy mają też sami wypisać recepty z zaleceniami dla szefowej resortu Ewy Kopacz, czyli zagwarantować pacjentom konstytucyjne prawa i nie obciążać ich odpowiedzialnością za recepty niedbale wystawione przez lekarzy.

Akcja ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych dni i ma powstrzymać ministerstwo przed wprowadzeniem złych przepisów.

Ministerstwo Zdrowia broni się i odpowiada, że trwają jeszcze konsultacje wokół projektu rozporządzenia o receptach.

Krytycznie o projekcie wypowiada się natomiast Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Uważa on, że rozporządzenie jest co prawda niezgodne z prawem, ale problem zniknąłby w ogóle, gdyby wprowadzono recepty elektroniczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum