Apteka odmówiła realizacji recepty, była... za wąska

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2018 11:12

Farmaceuta w jednej z lubelskich aptek nie wydał leków refundowanych pacjentowi z gorączką ponieważ recepta, na której zapisano leki była za wąska o… 3 milimetry. To - jak twierdzi apteka - efekt nowego rozporządzenia ministra. Realizacja niezgodnej z podanym tam wymiarem recepty naraziłaby aptekę na straty finansowe.

"Farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę spełniającą wymogi rozporządzenia". Fot. PTWP (zdj. archiwalne)

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, które obowiązuje od 18 kwietnia, minimalne wymiary papierowej recepty na leki refundowane to 200 mm na 90 mm.

Jak tłumaczy Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę spełniającą wymogi rozporządzenia. Nie może tego zrobić, jeżeli jest węższa nawet o trzy milimetry. Gdyby farmaceuta zrealizował taką receptę wówczas NFZ miałby podstawy do cofnięcia refundacji za leki.

Dodaje też, że jego zdaniem rozmiar recepty nie powinien mieć wpływu na możliwość realizacji recepty, a tym samym na uprawnienia pacjenta do otrzymania leku ze zniżką, dlatego też liczy na nowelizację tego rozporządzenia i cofnięcia w nim zapisu o braku możliwości realizacji recepty minimalnie mniejszej od zalecanej w rozporządzeniu.

Tłumaczy też, że nieco mniejsze wymiary recepty, którą pacjentowi wystawiła przychodnia, mogą wynikać z faktu, iż lekarz skorzystał z druków, które zostały wcześniej przygotowane, bo nowe rozporządzenie obowiązuje od niedawna, może także chodzić o jakiś błąd techniczny, który mogła popełnić drukarnia.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum