Apelują o wprowadzenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2014 11:43

Region Europejski Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT), czyli oficjalny organ doradzający w UE w zakresie zawodu fizjoterapeuty, chroniący jego interesy i zrzeszający 35 krajowych stowarzyszeń fizjoterapeutów w Europie, postuluje, aby w Polsce wprowadzić ustawę regulującą autonomię tego zawodu.

Chodzi o to, aby tytułem zawodowym fizjoterapeuty mogły posługiwać się wyłącznie osoby posiadające odpowiedni dyplom lub kwalifikacje zawodowe.

W większości krajów Unii Europejskiej, aby zostać fizjoterapeutą należy ukończyć studia wyższe trwające minimum 3 lata (zazwyczaj jest to ponad 3 lata). Często do wykonywania tego zawodu niezbędne jest także ukończenie dodatkowych kursów. Aż w 20 krajach członkowskich, aby uzyskać tytuł fizjoterapeuty i móc wykonywać ten zawód, trzeba ukończyć studia wyższe uniwersyteckie.

Czytaj także: Ministerstwo analizuje, fizjoterapeuci tracą cierpliwość, a ustawy nadal nie ma

- Istotny w krajach Europy Zachodniej jest również bezpośredni dostęp pacjentów do fizjoterapeutów - tłumaczy prof. Zbigniew Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii

- Dzięki autonomiczności zawodu, np. w Anglii, fizjoterapeuta, którego wykształcenie odpowiada poziomowi wykształcenia specjalisty w dziedzinie fizjoterapii w Polsce, po odbyciu odpowiedniego dodatkowego przeszkolenia może przepisywać leki niezbędne do wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych na receptę, co skraca kolejki i czas oczekiwania pacjentów - dodaje.

W tej chwili w Polsce dyplom ukończenia studiów kierunkowych potrzebny jest dopiero wtedy, kiedy fizjoterapeuta chce podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (wyjątek stanowią technicy fizjoterapeuci). W przypadku rehabilitacji w prywatnym gabinecie to pacjent dbający o swoje zdrowie musi dopytywać o uprawnienia i doświadczenie w zawodzie. Niesie to ze sobą ogromne ryzyko dla chorych - fizjoterapeuta hochsztapler może zamiast pomóc - wyrządzić krzywdę. Trudno też w takim wypadku uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niewłaściwe leczenie.

Czytaj także: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty celem nadrzędnym: jest szansa na konsolidację środowiska?

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii ostrzega przed falą emigracji wykształconych fizjoterapeutów poza granice Polski. Ustawa regulująca zawód fizjoterapeuty określa zasady wykonywania zawodu tak jak to w tej chwili wygląda w zawodzie lekarza, logopedy czy pielęgniarki.

- Brak stosownych przepisów i "psucie" rynku przez niewykształconych terapeutów sprawia, że wielu z nich woli nostryfikować swoje uprawnienia i pracować poza Polską. Zapotrzebowanie w Europie na tych specjalistów jest duże np. w Niemczech czy w Szwecji - tłumaczy Marek Kiljański, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum