Apele o uwolnienie gruzińskiego lekarza aresztowanego w Osetii Płd.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 15:00

Zagraniczni dyplomaci i politycy, a także międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, apelują o uwolnienie gruzińskiego lekarza, który został aresztowany na dwa miesiące przez władze Osetii Płd., separatystycznej republiki na terytorium Gruzji, kiedy przekroczył linię rozgraniczenia.

Apele o uwolnienie gruzińskiego lekarza aresztowanego w Osetii Płd.
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Waża Gaprindaszwili, lekarz z Tbilisi, został zatrzymany na początku listopada przez osetyjskie służby bezpieczeństwa w pobliżu linii rozgraniczenia między Gruzją a samozwańczą republiką wspieraną przez Rosję. Jak donoszą lokalne media, lekarz przebywa w areszcie w Cchinwali, postawiono mu zarzut "nielegalnego przekroczenia granicy".

Według gruzińskich mediów Gaprindaszwili udał się do Osetii Płd., by udzielić pomocy pacjentowi, który nie mógł zostać poddany odpowiedniemu leczeniu na miejscu.

18 października Gaprindaszwilego w areszcie odwiedzili przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. To jedyna organizacja międzynarodowa, która funkcjonuje na terytorium Osetii Płd.

Portal Civil.ge pisze, że we wrześniu prorosyjskie władze Osetii Płd. zamknęły wszystkie przejścia na de facto granicy z Gruzją. W efekcie w republice pogarsza się sytuacja humanitarna. Do przekroczenia tej faktycznej granicy potrzebna jest przepustka wydawana przez władze separatystycznej republiki.

Gruzińskie media podają, że w kwestii uwolnienia lekarza prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zwróciła się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, a zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego Eliasz II - do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

Sytuacja Gaprindaszwilego, który jest szefem stowarzyszenia gruzińskich ortopedów i traumatologów, była też omawiana w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Stałej Rady OBWE. O "natychmiastowe uwolnienie" Gaprindaszwilego zaapelowała m.in. Ambasada USA w Tbilisi.

Organizacja Amnesty International podkreśliła, że "takie zatrzymania stanowią naruszenie prawa wolności i bezpieczeństwa". AI oświadczyła, że zarówno Rosja, jak i władze Osetii Płd. "powinny zagwarantować natychmiastowe uwolnienie Waży Gaprindaszwilego z aresztu i zadośćuczynienie szkód". - Powinny także zagwarantować, że nikt nie będzie poddawany torturom i innym sposobom brutalnego traktowania na terytorium będącym pod ich kontrolą - dodała.

W 2008 roku Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową - regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej - Abchazji. Tbilisi uważa te regiony za okupowane przez Moskwę. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum