Apel RPO do premier ws. osób z niepełnosprawnościami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 14:28

RPO apeluje do premier Beaty Szydło o ratyfikowanie przez Polskę protokołu fakultatywnego do konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu polscy obywatele mieliby możliwość składania skarg indywidualnych do komitetu monitorującego przestrzeganie konwencji.

Polscy obywatele nie mają możliwości składania skarg indywidualnych do komitetu monitorującego przestrzeganie konwencji Fot. Shutterstock

Jak przypomniał podczas czwartkowej konferencji (21 stycznia) Adam Bodnar, Polska jest od 2012 r. stroną konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, czyli najważniejszego dokumentu dotyczącego tej grupy osób. RPO jest organem, który monitoruje przestrzeganie przez Polskę tej konwencji.

Bodnar dodał, że istotą tego typu ratyfikacji jest zobowiązanie strony m.in. do przedstawienia co roku sprawozdania o sytuacji niepełnosprawnych - jest ono rozpatrywane przez Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami.

Do konwencji został dodany protokół fakultatywny, który - jak wyjaśnił rzecznik - daje każdej osobie możliwość złożenia skargi indywidualnej właśnie do tego Komitetu.

- To konkretne narzędzie dla tej grupy obywateli - przekonywał Bodnar. Jednak polscy obywatele z tej możliwości nie mogą obecnie korzystać.

Do apelu RPO dołączyło się 180 organizacji pozarządowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum