Ankietowani lekarze: likwidacja stażu podyplomowego może zaszkodzić pacjentom

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 października 2009 12:34

70 proc. spośród 741 lekarzy, którzy odpowiedzieli na ankietę portalu konsylium24.pl uważa, że jeśli zlikwidowany zostanie staż podyplomowy, pacjenci znajdą się pod opieką gorzej przygotowanych lekarzy.

Staż podyplomowy, który zamierza zlikwidować Ministerstwo Zdrowia jest obowiązkowy i trwa 13 miesięcy. W czasie jego trwania młody lekarz nie może sam diagnozować i leczyć pacjentów. Nie może też wypisywać recept ani wystawiać zwolnień lekarskich.

O tym, że likwidacja stażu nie wpłynie na przygotowanie młodych lekarzy jest przekonanych jedynie 19 proc. lekarzy. 2 proc. ankietowanych jest za to zdania, że zlikwidowanie stażu podyplomowego paradoksalnie spowoduje, że najmłodsi lekarze będą lepiej przygotowani do zawodu.

Jak podaje konsylium24.pl, ministerialna propozycja zmian dotyczących stażu podyplomowego podzieliła środowisko lekarskie. 27 proc. najmłodszych lekarzy (od 0-4 lat stażu pracy) uważa, że likwidacja stażu podyplomowego nie wpłynie na ich przygotowanie do wykonywania zawodu. 42 proc. ich najstarszych kolegów uważa, że młodzi lekarze będą jednak znacznie gorzej przygotowani do opieki nad pacjentami.

Sondaż został przeprowadzony we wrześniu i październiku wśród 741 lekarzy, użytkowników największego serwisu społecznościowego przeznaczonego tylko dla lekarzy – konsylium24.pl. Jego użytkownicy mogą m.in. konsultować między sobą  problemy najtrudniejszych przypadków klinicznych pacjentów, toczą też dyskusje etyczne i światopoglądowe związane z wykonywaniem zawodu lekarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum