Ankieta: internauci za zakazem palenia w miejscach publicznych

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 10:44

Internauci popierają zakaz palenia w klubach, pubach i restauracjach oraz wprowadzenie drastycznych zdjęć na opakowaniach papierosów.

Według ankiety przeprowadzonej przez portal tvn24.pl, ostra polityka antynikotynowa znajduje uznanie wśród internautów.

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła zmiany w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Projekt znacznie zaostrza przepisy dotyczące produkcji i stosowania wyrobów nikotynowych. 

Jednym z postulowanych przez posłów zapisów jest wprowadzenie zakazu palenia w klubach i pubach oraz wprowadzenia drastycznych zdjęć na etykietach papierosów, które mają skłonić palaczy do rzucenia nałogu.

Według ankiety przeprowadzonej przez portal tvn24.pl, ostra polityka antynikotynowa znajduje uznanie wśród internautów.

Ich zdaniem, zmiany idą w dobrym kierunku. Ponad połowa głosujących (51 proc.) cieszyła się z nich. Prawie co trzeci (28 proc.) jest natomiast zdania, że powinny być także lokale dla palących. O tym, że zakaz palenia w miejscach publicznych to kolejne ograniczenie wolności przekonanych jest 15 proc. internautów. A 6 proc. głosujących deklaruje, że jeśli władze zakażą palenia w domu, to oni emigrują.

Internauci ppopierają także pomysł umieszczania na etykietach paczek z papierosami drastycznych zdjęć, których zadaniem będzie zniechęcić palaczy do ulegania nałogowi.

41 proc. uważa, że mogą kogoś przekonać, ale też pewnie nie skłonią do masowego rzucania nałogu. Dużo jest także bezkrytycznych zwolenników pomysłu – 35 proc. odpowiedziało, że jest doskonały i może przemówi do rozsądku uzależnionych.

Wśród głosujących nie brak jednak także przeciwników zmian. Co piątemu nie podoba się, że władze po raz kolejny lepiej wiedzą, co jest dobre dla ich obywateli od nich samych. 3 proc. do sprawy podchodzi bez emocji i twierdzi, że najwyżej zaklei sobie przykre fotografie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum