Andrzej Wojtyła musi złożyć wyjaśnienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 13:59

Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła został zobowiązany przez minister zdrowia Ewę Kopacz do przedstawienia szczegółowych wyjaśnień na piśmie w sprawie raportu Julii Pitery. Od nich zależy przyszłość kierownictwa GIS.

Jak poinformował w poniedziałek (1 czerwca) rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb, Wojtyła ma zgłosić do szefa Służby Cywilnej wniosek o odwołanie dyrektora generalnego GIS, a także wyciągnąć konsekwencje służbowe wobec głównej księgowej Inspektoratu.

Wojtyła złożył w poniedziałek (1 czerwca) minister Kopacz wstępne wyjaśnienia. Decyzja w sprawie ewentualnego odwołanie kierownictwa GIS może zostać podjęta po zapoznaniu się przez minister ze szczegółowymi wyjaśnieniami szefa GIS, złożonymi na piśmie.

Minister w kancelarii premiera ds. walki z korupcją, Julia Pitera powiedziała w poniedziałek w radiowej Trójce, że przygotowany przez nią raport ws. nieprawidłowości GIS wskazuje na „przerażającą niegospodarność” tej instytucji. Raport został złożony w piątek (29 maja) w Ministerstwie Zdrowia. "

– Tam było ponad 700 tys. zł na niecelowe umowy, były zadatki na poczet pensji, które zwracano niezgodnie z przepisami, było opłacanie prywatnych rachunków domowych z konta GIS – oświadczyła podkreślając, że sygnały nieprawidłowości dotarły do niej z wnętrza Inspektoratu.

W ocenie rzecznika GIS Jana Bondara w sprawie raportu ktoś wprowadza w błąd kancelarię premiera.

– Małe, ale wpływowe grupy w sanepidzie nie chcą zmian organizacyjnych, które mają zostać wprowadzone od stycznia 2010 r. Zmiany mają m.in. przyczynić się do walki z korupcją i godzą w interesy tych grup, którym zależy na utrzymaniu status quo. Już wcześniej w kilku stacjach sanepidu doszło do konfliktów po tym, jak Główny Inspektor, bądź - na jego polecenie - wojewódzcy inspektorzy wydali niektórym pracownikom zakaz dorabiania – podkreślił rzecznik GIS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum