Andrzej Czuma: urodzenie dziecka za pieniądze to "handel ludźmi"

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2009 08:57

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma skomentował sprawę matki zastępczej, która urodziła dziecko i oddała biologicznemu ojcu, a teraz chce je odzyskać.

Czuma powiedział – jako gość w programie TVP Info – że w przypadku urodzenia za pieniądze dziecka obcym ludziom można mówić o "handlu ludźmi".

Czuma przypomniał, że w czerwcu weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego, która "wyraźnie przyjmuje rzymską zasadę - mater semper certa est - co do matki zawsze wiadomo, kto nią jest".

– I to jest mądra zasada, jej się trzymajmy, ale jest też druga strona" – powiedział Czuma, wskazując na art. 253 Kodeksu karnego, który "zabrania handlu ludźmi nawet za ich zgodą".

– To jest bardzo mądry artykuł, o którym zapominamy. To jest artykuł, który mówi: nie igraj z życiem ludzkim – podkreślił minister.

W tym samym progranie Andrzej Czuma opowiedział się także za zakazem zapłodnienia in vitro, do czasu, aż kwestie z nim związane zostaną uregulowane prawnie, wykluczając np. zamrażanie czy kwalifikowanie zarodków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum