Amnesty International wystąpiła w obronie białoruskiego lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 13:36

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International wystąpiła w obronie witebskiego psychiatry Ihara Pastnoua, którego sąd nakazał poddać przymusowemu leczeniu po skrytykowaniu przezeń systemu opieki zdrowotnej w Witebsku.

Amnesty International wystąpiła w obronie białoruskiego lekarza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Amnesty International na swojej stronie internetowej apeluje o wysyłanie do ministra zdrowia Białorusi Wasila Żarki oraz prokuratora generalnego Alaksandra Kaniuka listów z przypomnieniem, że przymusowe leczenie psychiatryczne można stosować tylko w przypadkach ostrej choroby psychicznej, gdy człowiek stanowi bezpośrednie zagrożenie dla siebie i innych.

Organizacja wzywa też sygnatariuszy listów, by zwrócili się o zbadanie Pastnoua przez drugą komisję psychiatryczną, aby określić, jakiego rodzaju zagrożenie on stwarza, oraz o zapewnienie mu odpowiedniej pomocy prawnej.

Amnesty International przypomina, że Pastnou zamieszczał w ciągu ostatniego 1,5 roku na YouTube nagrania, w których krytykował politykę rządu oraz system opieki zdrowotnej w Witebsku. Wspominał o błędach lekarskich oraz malwersowaniu funduszy. Z tego powodu był w konflikcie ze swoim kierownictwem.

W połowie sierpnia komisja psychiatryczna w jego szpitalu uznała, że Pastnou kwalifikuje się do przymusowego leczenia z powodu "zaburzeń psychotycznych oraz manii atakowania władz". 21 sierpnia sąd w Witebsku zdecydował, że powinien zostać poddany przymusowemu leczeniu ze względu na "uporczywe urojenia".

Jak podkreśla Amnesty International, jest możliwe, że Ihar Pastnou został arbitralnie zatrzymany z powodu uprawnionej krytyki systemu opieki zdrowotnej w rejonie Witebska, a w takim wypadku Amnesty International uznałaby go za więźnia sumienia.

Amnesty International przypomina, że na Białorusi często łamana jest wolność słowa i prześladowane są osoby krytykujące władze, ograniczana jest swoboda zgromadzeń oraz działalność obrońców praw człowieka, działaczy społecznych oraz polityków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum