Alina Niewiadomska: diagności laboratoryjni potrzebują nowych regulacji prawnych dotyczących zawodu

Autor: MS • Źródło: Rynek Zdrowia26 maja 2021 19:14

Potrzebna jest nowa ustawa o medycynie laboratoryjnej, odpowiadająca aktualnym potrzebom i regulująca na nowo zasady wykonywania zawodu. Obecna, obowiązuje od 20. lat - mówi Alicja Niewiadomska.

Alina Niewiadomska: diagności laboratoryjni potrzebują nowych regulacji prawnych dotyczących zawodu
Alina Niewiadomska prezes KRDL Fot. KRDL
  • 27 maja diagności laboratoryjni obchodzą swoje święto
  • W tym roku to szczególna data, gdyż obchodzona jest wspólnie z celebrowaniem 20-lecia ustawy o diagnostyce laboratoryjnej
  • Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych uważa, że 20 lat to dla współczesnej medycyny dużo, dlatego zabiega o nowy akt prawny
  • Nowa ustawa o medycynie laboratoryjnej powinna odpowiadać aktualnym potrzebom i na nowo regulować zasady wykonywania tego zawodu medycznego

 

27 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto jest celebrowane na cześć Heinricha J. Matthaei i Marshalla Warrena Nirenberga, którzy 60 lat temu odkryli tajemnicę kodu genetycznego.

- W tym roku to szczególna data, bo inaugurujemy obchody 20-lecia ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 27 lipca 2001 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245), która określa zasady dostępu do wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód - przypomina Alicja Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Ustawa o medycynie laboratoryjnej musi odpowiadać aktualnym potrzebom

Dwadzieścia lat we współczesnej medycynie to bardzo dużo, dlatego Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych usilnie zabiega o nowy akt prawny - ustawę o medycynie laboratoryjnej, który odpowiadałby aktualnym potrzebom i na nowo uregulował zasady wykonywania tego zawodu medycznego.

W ubiegłym roku w sierpniu KIDL przesłała do Ministerstwa Zdrowia 150 uwag do rządowego projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej, który ma zastąpić obecnie obowiązujący akt prawny. Niestety prace nad projektem przeciągają się, dlatego prezes Alina Niewiadomska na początku maja oficjalnie zwróciła się do Ministra Zdrowia z apelem o przyśpieszenie prac nad tą ważną dla środowiska diagnostów laboratoryjnych ustawą.

- Rozumiemy wpływ epidemii na wszystkie aspekty życia społecznego, w tym na proces legislacyjny, jednak epidemia unaoczniła jak wiele obszarów z zakresu medycyny laboratoryjnej wymaga pilnego uregulowania prawnego - wyjaśnia Niewiadomska.

Zmiany powinny objąć proces kształcenia, normy zatrudnienia, wynagrodzenie

Zdaniem Niewiadomskiej istnieje potrzeba kompleksowego uregulowania m.in. takich kwestii jak: zasady wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wzmocnienie i ujednolicenie zasad nadzoru nad medycznymi laboratoriami diagnostycznymi, kształcenie diagnostów laboratoryjnych, czy wprowadzenie kompleksowych norm zatrudnienia w laboratoriach.

Równie ważną sprawą jest kwestia godnego wynagrodzenia diagnostów laboratoryjnych. Trwające od kilku miesięcy prace Trójstronnego Zespołu ds. systemu ochrony zdrowia, nie przyniosły zadowalających diagnostów efektów. Należy mieć nadzieję, że parlament bardziej niż rząd wsłucha się w głos środowiska medycznego.

- Jesteśmy najmniejszą medyczną grupą zawodową, liczącą około 17 tys. - zwraca uwagę prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska. Przypomniała przy tym, że obecnie diagnosta laboratoryjny z tytułem specjalisty to wysoko wykwalifikowany profesjonalista, którego kształcenie trwa 9 lat.

Diagności to wysoko wykwalifikowani specjaliści 

Współcześnie medycyna laboratoryjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się nauk medycznych. Diagności uzyskują tytuł specjalisty w 13 dziedzinach - wyjaśnia prezes KRDL.

- Bez badań laboratoryjnych nie ma dziś medycyny. Postawienie prawidłowej diagnozy, ale też skuteczna profilaktyka, o ochronie całego społeczeństwa w przypadku epidemii poprzez testowanie nie wspominając, jest po prostu niemożliwe.

Diagności laboratoryjni ustawicznie poszerzają swoje kompetencje. Ostatnio uzyskali uprawnienia do kwalifikowania i wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19, a od kilku lat wchodzą w skład Wojewódzkich Komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

- Choć trwająca pandemia pokazała społeczeństwu jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywają diagności laboratoryjni i badania, które wykonują, to nadal nie przekłada się to na odpowiednie zaszeregowanie w siatce płac zawodów medycznych – przypomina prezes Niewiadomska.

Dodaje: Zawód diagnosty jest niezbędnym ogniwem w systemie ochrony zdrowia i na równi z pozostałymi zawodami medycznymi jest gwarantem bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum