Alicja Tysiąc wygrała proces z katolickim tygodnikiem

Autor: Gazeta Wyborcza, PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 12:35

30 tysięcy złotych i wydrukowanie przeprosin nakazał sąd w Katowicach tygodnikowi "Gość Niedzielny za sugestie, że Alicja Tysiąc chciała zabić swoje dziecko dokonując aborcji.

Alicja Tysiąc wygrała proces z katolickim tygodnikiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

23 września w Sądzie Okręgowym w Katowicach zapadł wyrok w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, którą Alicja Tysiąc wytoczyła ks. Markowi Gancarczykowi, redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego” i archidiecezji katowickiej, wydawcy tygodnika.

Kobieta żądała przeprosin i 50 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdy moralne, jakie miały jej wyrządzić artykuły drukowane na łamach „Gościa Niedzielnego”. Poczuła się dotknięta sformułowaniem zamieszczonym w gazecie, że domagając się aborcji, chciała zabić swoje dziecko.

Alicja Tysiąc w 2000 roku chciała usunąć ciążę, bo urodzenie dziecka groziło jej całkowitą utratą wzroku. Ciąży nie usunęła, ale wada wzroku kobiety znacznie się pogłębiła, przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką. Tysiąc za odmowę prawa do aborcji pozwała Polskę do Trybunału w Strasburgu, który przyznał jej 25 tys. euro odszkodowania.

– Złożymy wniosek o doręczenie, ale co do zasady na pewno apelacja będzie składana – powiedział PAP po wyroku mec. Jacek Siński.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia redaktor naczelny „GN” ks. Marek Gancarczyk i archidiecezja katowicka mają zamieścić na trzeciej stronie tego tygodnika przeprosiny następującej treści:

„Archidiecezja katowicka jako wydawca i Marek Gancarczyk jako redaktor naczelny tygodnika Gość Niedzielny przepraszają panią Alicję Tysiąc za bezprawne porównanie pani Alicji Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za zagładę Żydów w obozie Oświęcim-Brzezinka oraz za męczeństwo Żydów w gettach”.

W tekście przeprosin ks. Gancarczyk i wydawca tygodnika mają też wyrazić „ubolewanie, że poprzez bezprawne naruszenie dóbr osobistych pani Alicji Tysiąc i używanie języka nienawiści spowodowali ból i krzywdę Alicji Tysiąc”.

Sam ks. Gancarczyk powiedział po wyroku, że jest zaskoczony orzeczeniem.

– A jeszcze bardziej jestem zaskoczony niektórymi tezami uzasadnienia. Wysoki sąd wypowiedział słowa, które np. nigdy nie padły w Gościu Niedzielnym. Proste czytanie tekstów wskazuje, że w żadnym wypadku np. nie porównaliśmy pani Alicji Tysiąc do zbrodniarzy hitlerowskich. Ja w każdym razie takiego tekstu w Gościu się nie doszukuję.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze