Akt oskarżenia ws. łapówek za ustawiane przetargi na sprzęt ortopedyczny

Autor: rmf24.pl, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2014 14:14

Jest pierwszy akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym przyjmowania łapówek przez pracowników szpitali w całym kraju. Pieniądze wręczali im szefowie polskiego oddziału amerykańskiej firmy dostarczającej sprzęt ortopedyczny.

Akt oskarżenia ws. łapówek za ustawiane przetargi na sprzęt ortopedyczny
Fot. Archiwum

Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Katowicach. Akt oskarżenia dotyczy 5 osób - 3 z firmy dostarczającej sprzęt medyczny i 2 kolejnych ze szpitala w Łodzi - informuje rmf24.pl

Prokurator Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach wyjaśnia, że chodzi tutaj o zawarcie pozornej umowy z synem dyrektorki szpitala, który dostał pieniądze na swoje konto, nie wykonując żadnej pracy.

W innych wątkach tego śledztwa były też między innymi bilety na koncerty w Londynie, opłacone studia.

W przypadku dyrektora szpitala w Rybniku - wycieczka do Ameryki Południowej. Prokuratura przyznaje, że ma dowody, iż dyrektor przyjął tę korzyść materialną w wysokości ponad 26 tys. zł. Za podróż mieli zapłacić przedstawiciele polskiego oddziału koncernu Stryker Corporation, światowego lidera na rynku ortopedycznym - podaje Gazeta Wyborcza.

Śledczy na trop afery korupcyjnej wpadli dzięki współpracy z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym. Agenci Biura natknęli się bowiem w USA na korespondencję mailową pracowników firmy ortopedycznej. Z maili wynikało, że w firmie istniał fundusz łapówkowy.

Firma wygrywała przetargi na dostarczanie do szpitali w całej Polsce sprzętu ortopedycznego.

Podobne śledztwo związane z tą samą firmą, gdzie schemat działania był identyczny, prowadzono również w Stanach Zjednoczonych.

 Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum